Docela překvapivé je rozhodnutí BBC o další podobě vysílání na VKV v České republice. Zřejmě nejčistším řešením by bývalo bylo vrácení licence a vyhlášení licenčního řízení na kmitočtovou síť, na jejíž provoz korporace BBC již nemá v rozpočtu vyhrazené peníze. Od března 2013 ale frekvence neutichnou, britská BBC je prodala zavedené francouzské mediální společnosti Lagardère. Půjde už o pátou rozhlasovou stanici v jejím českém portfoliu vedle Frekvence 1, Evropy 2, Rádia Bonton a Dance radia. Jaké jsou při jisté dávce fantazie možné podoby vysílání „nové“ BBC?
Z aktivit Lagardère v nedávných licenčních řízeních o kmitočty napříč Českou republikou lze vyčíst jeho snahu jednak rozšířit pokrytí Bontonu a Dance, jednak převést na FM dosud internetový projekt Pigy Rádio. Na frekvencích BBC nelze od března 2013 očekávat program podobný Rádiu Česko, soukromá zpravodajská rádia nejsou v malé ČR rentabilní. V době hospodářského poklesu se jeví jako nejpravděpodobnější varianta nízkorozpočtové stanice s malým personálem, s výraznou převahou hudby nad mluveným slovem. Takto jsou uvedené značky koncipovány.
V současnosti platná základní programová specifikace BBC je „zpravodajství, publicistika, vzdělávání, sport, zábava“. Tato formulace dává velký manévrovací prostor pro tvorbu programu a tým Michela Fleischmanna toho jistě beze zbytku využije. První změnou licenčních podmínek zřejmě bude posun časového rozsahu vysílání BBC World Service. Anglické pásmo bude uklizeno do nočních hodin. Rozum velí, aby blok v češtině byl kontinuální od rána do večera, minimálně 6:00 až 22:00. Ponecháním cizojazyčné BBC WS v noci bude hravě splněna kapitola zpravodajství, publicistika, vzdělávání, sport. Přes den zbývá zábava, a to je v českém kontextu především hudba, okrajově předtočené mluvené slovo.
Ať už se místo Rádia Česko objeví jakýkoliv program, s vysokou pravděpodobností bude dosti kontrastovat s World Service. Noční anglické vysílání bude pro kupující subjekt dočasnou daní ze zisku lukrativní sítě dvanácti vysílačů v krajských městech a jejich širokém okolí. Cca do dvou tří let bude BBC WS zcela vypuštěno (pro skutečné zájemce o britskou stanici to nebude žádná tragédie, nejsou to žádní primitivové, co nejsou schopni využít dostupné digitální možnosti poslechu). Pro lepší orientaci posluchačů a odstřižení od minulosti plné zpráv a publicistiky by se denní program od začátku nové éry neměl dále identifikovat jako BBC.
Pigy má dosud přidělen pouze kmitočet v méně významném Děčíně a kdyby zůstalo jen u něj, vyhlídky na komerční úspěch by nebyly valné. Nasazením na síť BBC by se projekt specifického rádia pro dětské publikum mohl nasadit ihned do všech větších měst. Šlo by jistě o programový přínos do dosud „dospěláckého“ českého éteru, nespavé děti by se navíc mohly učit praktickou angličtinu s World Service. Programový bod „vzdělávání“ by tak byl elegantně naplněn.
Ambiciózním rozhodnutím by byla rovněž aplikace formátu Dance radia. Výhodou takového řešení krom hudebního přínosu pro mimopražské regiony by bylo relativně velké množství anglicky produkovaných pořadů v programu tohoto tanečního rádia, takže by denní část jazykově lépe ladila s BBC WS v noci. Stávající duo frekvencí Dance pro Prahu by při hodně divokém uvažování mohlo znovu patřit formátu Radia DJ, případně Pigy.
Rozhodne-li se společnost z pražské Wenzigovy ulice pro variantu Bonton, nebude to pro tuzemskou rozhlasovou scénu takové závratné obohacení jako Pigy, nebo Dance. Lagardère by v Čechách posílil pozici vůči konkurenčním stanicím Blaník a Impuls, na Moravě a ve Slezsku by mohl jít do souboje s Časem. Pak by se Frekvence 1 opět mohla zaměřit jen na zahraniční produkci spolu s omlazením posluchačské skupiny. Síť BBC a dosavadního Bontonu se překrývá jen v Praze, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem, tam by se náhradní řešení v limitech platných licenčních podmínek také našlo (při velké představivosti např. druhý program Bontonu s formátem Pigy).
Malou pravděpodobnost realizace má zopakování konceptu Info Radia, v rámci celé ČR s komerčnějším playlistem než v minulosti (třeba na pomezí Hitrádia a Expresradia).
Možná má Lagardère nachystaný zcela nový projekt, kterým konkurenci i posluchačům vytře zrak či přesněji sluch. Téměř jisté je, že po 28. únoru 2013, kdy končí spolupráce BBC s Českým rozhlasem, na stanici s výhradně mluveným slovem na VKV nějakou dobu nenarazíme a duch kdysi velmi uznávané české redakce BBC již zcela zmizí.
Spekulujme dále: Lagardere nedávno přihlásil ochrannou známku Zoom Radio a zajistil si doménu zoomradio.cz. Že by opravdu nový projekt?