Radim Pařízek měl podle všeho tento týden na RRTV obhajovat kontroverzní kmitočet Olomouc-Slavonín 92,0 MHz/50 W, jakožto dokrývač rádia Dálnice, k čemuž nakonec nedošlo. Je evidentní, že mu do toho konkurence hodila vidle. Za sebe říkám – bodejť by ne. Bude zajímavé sledovat vývoj této kauzy, jak to nakonec dopadne. Minimálně na ČTÚ mají jistě co vysvětlovat.
O koordinace kmitočtů se poslední roky aktivně zajímám, takže vím jak je v dnešní době nesmírně obtížné najít něco průchozího. Často je navrhovaný kmitočet ze strany ČTÚ zamítnut i kvůli daleko menší kolizi s jinou frekvencí. V tomto případě je ta 92,0 přímo uprostřed chráněného území olomoucké 92,3 MHz/5 kW, což je naprosto neslučitelné s dosavadními koordinačními postupy. Takže si dovedu představit, že pan Foretník proti tomu vznesl námitku. Nutno říct, že by to bylo zcela po právu.
Je to docela prasarna i kdyz treba takove byvale Rubi, dnes Blanik v Prerove 95,4 vs 95,1 Kojal, taky kdysi proslo. Holt zalezi kdo tam zrovna sedi. Nekdy neprojde i to co by proslo a jindy zase projde i nemozne.
Dnes už to ale není jako před 20 lety. Současné přijímače těch 300 kHz hravě odladí. A co víc, ony odladí i 200 kHz. A klidně můžou být vysílače poměrně blízko sebe.
I soudobá rádia mívají s 200 kHz odstupem dost problém. Hlavně taková ta spotřebka typu smartphone, bluetooth reprák, radiobudík atd. Samozřejmě autorádio a lepší tunery si s tím většinou poradí, ale fakt je ten, že většina běžných lidí poslouchá rádio na šmejd za pár kaček. 300 kHz už digitálně laděný tuner většinou zvládne, klasický „tranzistorák“ však většinou nikoliv. Můj obstarožní, nicméně ve své době velmi kvalitní jezevčík Aiwa má problém i s 400 kHz. Slabší stanice mezi dvěma silnými se nečape, i když by jinak jela.
Last edited 4 let před by Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
300 kHz rozhodně není silně dostatečný odstup. Frekvence 95,4 (Přerov – silo) původně vůbec neměla být. Radio Rubi v roce 2000 na vlastní náklady koordinovalo do stejné lokality frekvenci 105,3, jenže tu nakonec o rok později v květnu získalo rozvíjející se Radio Hity (dnes Fajn Radio). 95,4 vznikla až v roce 2002. Radio Rubi ji po koordinaci dostalo v srpnu a rozvysílalo během října. Už tenkrát jsem se divil, že to takhle nacpali ke Kojálu 95,1, který je v Přerově velmi silný. Doteď si myslím, že důležitým faktem pro tehdejší schválení bylo umístění vysílací antény tak, že Kojál byl výrazně zastíněn vrchní boudou na silu. Jinak by to asi neprošlo. Proto v minulosti končil kvalitní signál tím směrem hned kousek za Přerovem, zatímco v opačném směru to velmi slušně hrálo až do 25 km vzdálených Hranic. Později byla vysílací anténa přesunuta více nahoru a přibyla ještě druhá ve směru do centra města. Dnes už je 95,1 vs. 95,4 v klidu, ale před těmi 18 lety to vzhledem k síle obou signálů bylo na některých přijímačích hodně zajímavé.
To tedy nejen na rok 2020 je silne dostatecny odstup, pokud nemas radio jak tady nekdo psal 30 let starou, ale vykopavku.
Dnesni radia nemaji problem ani s 200kHz, natoz s 300kHz, doba vyrazne pokrocila. Sam mam doma tuner, 20let stary a 300kHz je pro nej tezkou pohodickou.
Divil by ses na jaký šrot se poslouchá rádio třeba ve firmách. A vysvětluj těm lidem, že do rádia, který 20 let v pohodě poslouchali, jim najednou prská nějaká Dálnice. Ale o to tady nakonec vůbec nejde. Jde o nějakou vyhlášku, směrnici, postupy, což by se mělo dodržovat. Pokud je najednou 300 kHz v pohodě, ať to změní v legislativě. Divný na tom je to, že někdo může a někdo ani náhodou.
Jak to můžeš vědět? U vás vysílají dvě místní stanice 300 kHz od sebe? Vem si takovej ten mini FM transmitter na baterky, nalaď ho o 300 kHz vedle místní stanice a dej ho k přijímači. A pak mudruj. Já to dneska zkoušel, na mobilu mi totálně smazal Evropu 2 z Ještědu na který koukám z okna.
Mam FM nejen na pracovisti dost zmapovane a proladěné, je to muj konicek. Opravdu uz jsem se dlouho kdekoliv nesetkal, ze 300kHz by vadilo, to uz by musela byt hodne slusna vykopavka, nejlepe cinska ci vietnamska, aby to vadilo. Fakt ne. 100kHz kazdy prijimac neda, ale 300kHz s prehledem.
A FM transimer sem netahej, to jsou takove hnoje, ze to je schopne zarusit komplet FM pásmo, nejen kolem sve frekvence. Fakt jsi srandista, vytahnout transmiter jako porovnavadlo. 😀
Uznávám, že to je extrémní příklad, ale i v Olomouci může nastat situace, že jeden vysílač je třeba odstíněn terénem nebo zástavbou a druhý je na dosah a přímou viditelnost a může ten první, který dřív v pohodě hrál, trochu rušit. Netvrdím, že vyloženě mazat, i když na staré šunce docela klidně i to.
Můžete mít třeba tuner ze zlata a proladit si FM pásmo milionkrát tam a zpět. Odstupy kmitočtů neurčují tunery ani rok, ve kterém se nacházíme, ale koordinační standardy, podle kterých je 300 kHz velmi málo. Obzvlášť, pokud se bavíme o výkonném ženevském vysílači na Kojálu.
300 kHz není problém, pokud tam není obrovský rozdíl v síle signálu. To se dá splnit, když to dáte na stejný stožár. Ale samozřejmě to nejde dát do jedné antény, protože to žádným sdružovačem neodladíte.
Pro odstup 300 kHz stačí, když signál Dálnice bude až o 7 dB silnější a normě to vyhoví. Takže problém „může“ být pouze v bezprostředním okolí vysílače Dálnice. Kromě toho lze přepokládat určitý směrový diagram Dálnice, tzn. že to nepůjde naplno do centra města. Takže obavy docela zbytečné.
V případě Dálnice – Olomouc 92,0 lze předpokládat jen to že nebude vysílat dlouho. Pokud někdy vůbec. Rozhodně si nemyslím že je tato frekvence vůči silné Jedové 92,3 v pořádku. Ostatně už to tady bylo před časem psáno.
Určovat technické normy a standardy podle toho jaký mám přijímač? Kam na takové bláboly chodíte? To je jako když bych napsal že technickou normu určuje kvalita auta. Oháníte se tady neuvěřitelnými nesmysly.
Vám je zbytečné cokoliv technického vysvětlovat. Zatímco jiní tady chtěli poukázat na platné technické normy a standardy tak vy tady blábolíte něco o tom že je takový nebo makový rok a že máte na těch vašich slavných tunerech protočené pásmo skrz naskrz. To je vyloženě názor ladiče amatéra. Více k vám už není potřeba dodávat.
Bez ohledu na přijímač je zvláštní že ochranné pásmo nezohledňuje s jakou intenzitou by se již na v pořadí druhé frekvenci dalo vysílat. Sice je to pařízek ale kdyby 50 w teoreticky dodržel, tak může poškodit maximálně sebe. Taky je otázka jak moc by byla frekvence rozlezlá, protože někdy to někomu dost ujíždělo, možná proto ty ochranné pásma. Prostě je problém že to není odstupňované, tzn pár metrů za ochranným pásmem pak můžu rozjet 100 kw na shodné frekvenci? Daleko větší paseku dělá např Krásné 100,1 vs Javořice 100,3, což by se při shodném programu ještě dalo, nebo též často zmiňovaná ČH 101,9 vs Bukovka 102,0 – když tohle vidím, tak 0,3 Mhz 50w je zvláštní jak dlouho vydržíme u tohoto tématu. Nebo teď nedávno plánovaná 101,8 vůbec nebude prskat (ironicky myšleno) s Kojálem 102,0 na zlínsku resp nikdy by mě nenapadlo že někdo bude řešit 95,4 vs 95,1 to náhodně vybral na svém diskontním přijímači jednu z mnoha frekvencí co dělala problémy. Dejme tomu že u silné analogové frekvence je její zastřená podoba ještě 0,2 Mhz od nominálu, čili nevím zda někomu vadí že tato zastřená podoba by pak při 0,3 Mhz odstupu nešla přijímat od každé stanice. Ale fakt proč nejsou zohledněné intenzity?
příkladem ‚blízkých kmitočtů je ve SČ kraji je 102,0 Impuls vs. 101,9 Plus, oba zde podle mě maj cca stejnou intenzitu signálu. jinak Pioneer mi to při stání na jednom místě dokáže odladit, ale jakmile jedu, tak už do toho prská vedlejší kmitočet
V Mladé Boleslavi lze poslech Plusu na FM řešit tak, že se na tuneru naladí 101,85. Impuls 102,0 pak proprskává méně, ale samozřejmě to nejde na všech přijímačích. Místy autorádio nabízí jako silnější alternativu pražskou 92,6. Takhle jsem zrovna dnes ve škodovácké Mekce poslouchal velmi zajímavý dokuseriál o romském mafiánovi Antonínu Bělovi, který má na vinohradských hřbitovech nápadně ozdobený hrob. https://www.mujrozhlas.cz/dokuserial/te-noci-pes-nestekal
to spíše se chytne ta 92,6 jinak kolik lidí to bude takhle ladit, autoradia si nekdy poradí, spíše to bude držet prahu, ale lidi doma moc nebudou chtít laborovat s radiem, spousta lidi to chce proste naladit a hotovo, proto je dobrý ten dab+ kde tyto problemy odpadnou. Ono kdyby se do přechodu na dab zapojila eu a stát, tak jako tlačili na televizi kuli mobilům, aby si mohli blbečci telefonovat, tak proč nepomoct radiu.
Troufám si tvrdit, že zrovna Plus má proti průměru bohatší a vzdělanější posluchače, kteří si s technickou stránkou příjmu poradí a dokážou bez větších potíží využít možností FM, DAB a streamu včetně podcastů. Právě poslech Plusu byl hlavním důvodem, proč jsem si v březnu 2013 koupil první DAB rádio.
Ale jsem přesvědčený o tom, že pokud se má DAB alespoň trochu rozšířit, musí být uživatelsky naprosto jednoduchý. Koupit, zapnout, vybrat ze seznamu stanici, poslouchat. Ať už na stolním rádiu nebo v autě. Tohle může fungovat především pro ty posluchače, kteří jsou k novým věcem rezervovaní, nerozumí jejich složitosti, nevidí důvod pro využívání internetu. Většinou jde o starší generace. Může to být ale cesta pro všechny technicky méně zdatné nebo ty, kteří si z příliš velkých možností internetu nedokážou nebo nechtějí vybírat.
Na DAB, respektive vypínání FM není žádný tlak. Kampaň běží, přijímače jsou, co víc bys chtěl? A řekl bych, že zrovna v Mladé Boleslavi nebude indoor příjem DABu žádná hitparáda. Jak píše Ovi, cílovka Plusu nejsou dementi, takže kdo to bude chtít poslouchat, ten si to najde. Proto mě štve ten přístup ČRo ohledně výměny frekvencí na ČH, považuje svoje posluchače za nesvéprávný blbce, co si neumí přeladit rádio.
Ještě by se posluchačům Radiožurnálu 88,5 mohl Plus zalíbit a kdo ví zda by to něco znamelo pro již tak nejmenší poslechovost ve východních čechách v porovnání s ostaníma krajema.
Tak ČRo není komerčka. Hnát se primárně za číslama poslechovosti není nutné. A i kdyby pár posluchačů Radiožurnálu zůstalo u Plusu, tak co jako? Čísla mít ČRo bude tak jako tak. Když někde spustí nový dokrývač, tak taky předpokládají, že si na něj lidi přeladí a opustí šumící alternativu. Takže výmluva, že by výměnou frekvencí přišli o posluchače, je vyloženě trapná a měly by za takový přístup padat hlavy.
Těžko říct, kolik posluchačů v dlouhodobě pokrytém regionu Plus neposlouchá, ale poslouchalo by, kdyby se o něm dozvědělo.
Radiožurnál se docela dost poslouchá v autě. Výměnu 88,5 za 101,9, která by byla jistě dobrým řešením, by mnoho posluchačů v základní oblasti pokrytí v Královéhradeckém kraji ani nezaregistrovalo, protože by jim autorádio samo přeskočilo na novou frekvenci a pořád ukazovalo R-ZURNAL. Šlo by jen o ty posluchače, kteří mají naladěno napevno 88,5 a 101,9.
V Mladé Boleslavi perfektní signál cro dab v indoor žadný problém plný výkon v paneláku jinak trochu horší Teleko chtělo by to trochu zvýšit výkon jinak CRa nehrají vůbec až hned za Boleslavi
Moc nerozumím tomu, že dokrývají kdejaké městečko a takhle velká oblast, kde to pořádně nehraje, jim nevadí. Tím spíš, že v této kolizní oblasti hraje Radiožurnál kvalitně minimálně že tří Ženev.
Tahle kolize je problémem samotného ČRo a ukazuje na šílenou zkostnatělost tamního vedení a tlaky v rámci rozhlasu.
To prohození frekvencí by bylo dokonalým řešením, protože v kolizních oblastech hraje RŽ z Ještědu, Prahy, Krásného nebo i samotné Bukovky, takže by horší příjem 101,9 nevadil. A tam, kde jde kvalitně jen 101,9 už Bukovka neruší (Trutnovsko, Broumovsko, části Semilska, Náchodska a Jičínska). RŽ by si tak vůbec nepohoršil, naopak Plus by zásadně získal, protože reálný dosah 101,9 pro kvalitní poslech je zásadně omezen. Jedná se defakto o skoro celou Polabskou nížinu a Mladoboleslavsko, Liberecko nebo i vzdálenější oblasti jako je Českolipsko, kde by Plus na 88,5 FM hrál v dostatečné kvalitě, ale na 101,9 není kvalitní příjem možný.
Jenže to by v ČRo nesměli sedět lidé, co to blokují s odkazem na to, že by RŽ mohla klesnout poslechovost, protože by lidé nebyli schopni přeladit (ne, nevymýšlím si, tohle je fakt oficiální verze z ČRo, proč se to neudělalo a neudělá).
Dokud tam budou takoví sedět, nebo tam budou pracovat lidé, co v interních materiálech tvrdí, že zvuk v DABu s 48 kbps je dokonalý a kritizují to jen zpátečníci a není třeba s tím nic dělat, tak se to nikam nepohne.
Zkostnatělost? Kubo, já s tebou v tomhle až tak úplně nesouhlasím. Ten důvod je podle mě přímo takový, že Radiožurnál je NEDOTKNUTELNÁ MODLA. Já si dost dobře umím představit, že kompetentní lidé v rozhlasu by ten swap frekvencí provedli, ale Radiožurnál je něco jako klub vyvolených, na to se prostě nesahá. Je to úplně absurdní, protože je to stanice, kterou bych jako první zrušil, neboť její obsah je vesměs nerozeznatelný od komerčního vysílání. Ale holt je to vyšší kasta, takže there’s no way.
Ono je těch podivných věcí s Plusem více – dlouho kupříkladu úplně chyběl v jižních Čechách.
Přitom se jasně nabízí frekvence 97,0 Radiožurnálu v Písku, která pokrývá území od Příbrami přes Sušici a Prachatice skoro až k Budějicícím…
Po okolí všude hraje Kleť, Votice, někde i Klatovy, Radeč nebo Svatobor – Radiožurnál tu najdete i na 5ti frekvencích – a Plus ho stejně nedostal a vysílá místo toho po okolí ze čtyř malých bubláčků (Sušice / Strakonice / Písek / Prachatice).
No jednak radiožurnál ale doteď jsem nepochopil hájení Dvojky 101,9 v Ostravě která měla význam před přidělením 96,8 Radhošť. 101,9 nijak zvlášť signál 96,8 v aglomeraci nevylepšuje a tak mohla posloužit Plusu. 101,9 je navíc degradovaná z Javorového jehož intenzita v Ostravě měla drobné chyby, ale… Místo dalších rušiček nevím proč nemohl být Plus z Chomutova místo Vltavy která je tam podle mě zajištěná kombinací Bukovka/Krašov.
Plus by mohl vysílat i ve šluknovském výběžku na 88,4 z Jedláku,ale nechapu proč tam je vltava takže 104,5 bukovka 103,9 ještěd bez problemové pokrytí,Rž vysíla 90,9 a 95,9 a dvojka jen 89,9,takze nejlépe je na tom Vltava.psal jsem jim i mejla ale asi to vždy hodili do koše.
RRTV news: Licenci pro DAB získalo rádio Hlas Prahy chystané televizí Praha TV. Stanice má podle webu Náš region začít vysílat už v průběhu ledna a přinášet zprávy, publicistiku a zajímavosti z regionu Prahy a středních Čech s hudbou 80. a 90. let.
Je otázka, co jiného proti stávajícím rádiím Hlas Prahy přinese, zda budou mít posluchači v metropoli vůbec důvod novou stanici vyhledávat.
Pokud to rádio bude na podobném principu jako TV Praha tak jde o další kanál jak pumpnout místní samosprávy . Na té televizi je klasické reklamy minimum zato je to samý magazín městské části, který platí příslušná radnice jako svou hlásnou troubu.. Takže na poslechovosti zas až tak záležet nebude…
RRTV i v roce 2020 vyhlašuje licenční řízení na starosvětské střední vlny. Ve hře je 2×10 kW z vysílačů Líbeznice – Bořanovice (u severního okraje Prahy) 1260 kHz a Hradec Králové – Stěžery 792 kHz. Jde o akci Radia Dechovka, které by se mělo vrátit na svá dříve využívaná stanoviště. https://www.oviradio.cz/stredni-vlny-praha/
V sobotu startuje internetové World Radio určené národnostním menšinám. V projektu se angažuje Gerhard „Gerry“ Hadi, který se v minulosti vícekrát objevoval a zase mizel na Color Music Radiu a působil také na slovenském Rádiu Roma, jež krátce vysílalo i na FM.
V budoucnu prý bude nová stanice World Radio vysílat i v DAB a DAB+. Takže to bude jediné rádio v Česku šířené ve starém DAB i novějším DAB+? Spíš bych sázel na to, že se v digitálu nikdy neobjeví a do roka zanikne. Ale třeba překvapí.
toto taky nebude na komerčním principu ale na základě grantů z rozpočtu vlády/fondů EU/nadací atp takže na to vize postavená na ryze komerčních zákonech praktikovat nelze.
Záleží tedy spíš jak jisté mají příjmy a zda se jim bude dařit naplňovat očekávání donátorů
Na komerční bázi by to šlo jen stěží, ale i tyto tzv. nekomerční projekty mají často vážné potíže s financováním i přes granty, dotace a jiné podpory z různých zdrojů. Rádio Roma je toho příkladem. Na začátku jsou často velké oči a naivita, ale na druhou stranu je díky tomu spektrum rádií alespoň načas bohatší.
Stanice menšin WorldRadio se úspěšně nasála na veřejné zdroje z pražského magistrátu (dotace) či Prahy 3 (výhodný pronájem prostor na Žižkově), takže jede dál.
Žorž
7. 12. 2020 18:27
Zatímco v Česku radia Vánoce zatím moc neřeší, britské hitparády jsou už plné vánočních songů. Jak prestižní UK Singles Chart, tak UK Big Top 40. Nasazovány jsou často i osmdesátkové a devadesátkové klasiky, které zaznamenávají největší úspěchy (Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You na druhém a prvním místě) 🙂
Divím se, že nikde nehraje taková klasika, jako je Melanie Thornton – Wonderful Dream (2001), o to více smutné je, že skladba byla vydána jen dva dny po smrti zpěvačky při letecké nehodě. Ze stejného roku jsem objevil velmi neznámou, ale opět skvělou věc – Spike – Winter Song.
Áááá, tak odtud onen slavný popěvek od Coca-Coly! 🙂 Celou jsem tuhle písničku slyšel až teď na vaše doporučení a dávám si ji do svého vánočního playlistu, díky za tip!
Melanie Thornton – Wonderful Dream jsem slyšel jednou před Vánoci na rádiu Kiss. A pak také v Penny Marketu na jejich rádiu Penny Live. Ale souhlasím, že je to vánoční klasika a měla by se hrát více. Jinak rádio Kiss měli letos rozsáhlý vánoční playlist jako třeba Passion Fruit – Im Dreaming Of A Winter Wonderlad, Rednex – Rolling Home, Ice MC – Its A Christmas Day atd. Tohle se taky jen tak někde nehraje.
Já už také poslouchám hlavně Spotify. Dělám si své vysněné „radio“ plné novinek, kterých mám daleko víc a často daleko dříve než v těch opravdových. A nemusím poslouchat moderátory, kteří z 99 % przní češtinu, na což jsem obzvlášť alergický
Já jsem dosti líný a rádio bych poslouchal kdyby bylo takové jako Danceradio od CZC/Zlatka atp. Jistě nemám tak minoritní vkus aby takové rádio neoslovilo dostatečný počet posluchačů. To vidím podle počtu shlédnutí na youtube.
Mimochodem ve čtvrtek jsem zaslechl kus večerního jukeboxu na Kissu a hráli tam Marnik -GamGam, …už je to rok co jsem to tady uvedl že to je evidentně hit. To nasadili teda brzo (předpokládám že si to ti posluchači nepřáli jen tak a že to znají odjinud ale museli to znát z rádia)..
Krom jiného. Ale já to mám: Líbí/nelíbí jako asi každej. Nedávno jsem procházel svůj archiv, co mám na MD a musím říct, že když jsem se dostal do sekce přelomu milénia a poslechl jsem si svoje sety (techno z vinylů), tak jsem si řekl, že je to fakt síla. Prostě výsmahy, vejvary. Ale vždyzky je to aspoň trošku o kompozici, příběhu, schématu prostě o hudbě. Akorát prostě to vnímají a odliší jen někteří lidé, každý v tom svém stylu. Tak si to neber osobně, jsou prostě skladby, kteté projdou jen kolem. Mám třeba rád tohle https://m.youtube.com/watch?v=8h4YPtsJi0I To je písnička jak malovaná…
Letos se mi děje divná věc. Prosinec v plném proudu a v rádiu jsem ještě nenatrefil na Last Christmas. A to denně trávím aspoň hodinu v autě a přitom průběžně přelaďuji, posluchačsky těkám.
Last Christmas jsem zprvu znal pouze v této coververzi od Whigfield z roku 1995. Líbil se mi na ní ten typický raně devadesátkový rytmus odvozený od skladby Ashley’s Roachclip, který se objevuje taky třeba v PM Dawn – Set A Drift On Memory Bliss. S odstupem času musím uznat, že originál od Wham!, přesněji šestiminutový Pudding Mix, je mnohem lepší.
Tahle písnička má verzí a remixů asi milion. Rozděluje lidi zcela rázně, na dvě skupiny. Mě osobně vůbec nevadí. Byť nad pomalýmy rytmy vždy zvedám obočí a je mi jasné, že tato verze může někoho totálně rozlítit, tak mě se líbí: https://www.youtube.com/watch?v=0_2kVPE0gpc&ab_channel=FeeLdaSounD
Mně se tahle ruská deep/tropical interpretace taky líbí, je umírněná. Pak jsou covery, z nichž odkapává kýčovitost a přeslazenost, až přecházejí v nechtěný bizár:
Tak letos Last Christmas zachycen v éteru pouze dvakrát. Bude to i tím, že v posledních dnech za volantem často poslouchám Classic Praha. Nějak mě ta jejich klidná atmosféra chytla a vytváří vhodný kontrapunkt k předvánočnímu konzumnímu shonu.
Taky jsem včera měl chvíli Classic. Last Cristmas jsem pravda taky slyšel míňkrát. Nevím jestli se obecně hraje míň, ale může to být i tím že cílím na specializované pořady. Akorát včera v Tajemném roku jsem přišel na to že Last C. existuje i v maxiverzi 😀 . Nebo jsem narazil i na nějakou z mého pohledu celkem dobrou Coververzi/remix, teď už nevím kde jestli na Radiu_FM nebo Jedna. Buď už tolik Wham nevnímám nebo víc mě přišlo že jsem slyšel Umakart – Vánoční neckář nebo Mariah Carey – All I want for Cristmas … …is you (nebo jak se to píše). Včera v Clubu 90 po 21h na Jihu by možná někoho naštval Passion Fruit – I m dreaming of white cristmas, ale na tu jsem navzdory obecnému comebacku 90s chvíli nenarazil. Přeladuju spíš po ozvání se ohraného výrazného začátku „Sou this is Cristmas and what…“ s vyjímkou že žbirka na Dvojce pustil verzi do které jsou anglicky čteny zprávy z období Války ve Wietnamu, na které tento song prý poukzuje. Dále jsem slyšel různé pořady jako Oldies, anglánské písničky na Country, Radiu_FM , Kolega v práci rovněž v tomto stylu na youtube. No a teď končí ta komerční podoba a díky tomu že jsem celoročně občasným posluchačem hudby na Proglasu tak počínaje dnešním večerem min. do 6.1. dolehne i pár méně známých koled a skladeb podobného stylu. A pokud nezklamne, tak i Impuls jednou za rok bude v 18 hrát jiné skladby – koledy. Enjoy cristmas without advertisment!
Včera odpoledne jsem si zase vyzkoušel „Driving Home for Christmas“. Prázdné silnice a dálnice na Moravě o Štědrém dnu mají takovou zvláštní až ponurou atmosféru. Ladil jsem samozřejmě rádio a tentokrát jsem na Last Christmas natrefil během dvou hodin asi čtyřikrát, dokonce i na Coloru, což mě netěší. Nakonec největším zážitkem byl koncert vánočního specialisty Janka Ledeckého na Radiu Haná.
Rok se s rokem sešel, k tomu další dva dny a stejná situace: I přes značné přelaďování jsem na Last Christmas v této sezóně ještě nenarazil. Čím méně budu tento song slyšet, tím více vyniknou jeho přednosti.
já ano. Nejsem si úplně jistý zda už mám dojem na Dvojce v listopadu. Ale Křetínského rádia určitě a to v pondělí večer hned po Pressklubu; šel jsem opuštěn tmavou krajinou z chatky, trochu nasněženo a tak jsem ji nechal dohrát, tak nějak mi nevadila, možná se i hodila; nějaký další den jsem se s ní setkal v ranní šou na E2. Není to ideál tyhle sezónní hity když pronásledujou, ale není to tak hrozné jak celoroční středoproudé hity , od vánočních je aspoň klid, i když chápu v jejich sezóně je člověk pronásledován
Ten Hrdinka ještě vysílá? Pamatuji si ho, je to 20 let zpátky, kdy na muzikálu Pomáda práskal na ostatní herce, že si přivedli známé zadním vchodem. Asi proto, že sám si neměl koho přivést. Celkově to jeho vysílání je hrůza. Strašnej machírek, ale podprůměrný moderátor, vím o lidech, které úplně odradil od poslechu. Tam jsou holt jiné „kvality“, pro které si ho ještě někde drží.
Last Christmas letos zatím pouze jednou. Je to výběrem stanic i tím, že jsem rádio poslouchal méně. Je hodně životních situací, kdy rádio obtěžuje nebo se na něj nelze soustředit. Střídavý home office poslechu moc nepřeje, protože v autě, kde poslouchám nejčastěji, teď tolik času neprosedím.
Při práci (i když píšu tento text) zásadně neposlouchám, můj mozek neumí dělit pozornost mezi efektivní duševní činnost (nemyslím tím tyto řádky) a dostatečné vnímání zvukového obsahu. Dokážu poslouchat při manuální práci o samotě (činnosti kolem domu, řízení auta v rutinních situacích) plus ve zbytkovém volném čase večer před spaním a po probuzení, je-li volno.
Čas na rádio se postupně zkracuje a dalším faktorem je to, že už i v autě občas poslouchám podcasty (neprodukované rádii), byť zrychleně (1,2x rychlejší poslech moje lebeň ještě pobere).
Ale zpět k vánočním písničkám. Při bloumání v zemědělské krajině kolem posledních kilometrů Vltavy jsem náhodně natrefil na pořad Dvojky Expedice, kde zazněl relativně neprovařený song polozapomenuté zpěvačky 90. let Alice Springs Dík za vánoční den. Ze zhruba stejné doby je Bílý kraj Jana Kalouska, který se každoročně hraje mnohem víc. Obojí patří k tomu lepšímu v éteru.
Popletové z Dvojky mají skladbu od Alice v databázi jako „Díky za vánoční sen“.
Pochvala za Big Band. Stačí si odmyslet videoklip, na začátku rolničky a je z toho pro špatně jazykově vybaveného Čecha solidní song. Nedávno jsem tu psal, že hrálo něco slušného na Fajn rádiu, ale netuším, co to bylo. Že by to bylo tohle ? Nevím.
Z dnešního pohledu to už nezní moc pravděpodobně, ale v roce 1993 hrála Frekvence 1 o Vánocích (byly to první Vánoce psané s velkým písmenem) tento kuriózní song: Jordy – It’s Christmas, C’est Noël.
LiborV
7. 12. 2020 15:56
Po dlouhé době jsem zavítal do historických vrstev Databáze ochranných známek vedených u Úřadu průmyslového vlastnictví. A jsou tam evidovány opravdu poklady. Mnohé v obrazové podobě (kdybych to uměl zpracovat i s vložením fotek, tak bych to sem postupně vkládal) jiné jen v písemné. Lze vyčíst například to, že Radio United se svolením koncernu NRJ (svolení je uvedeno v ochranné známce) si zaregistrovalo před mnoha lety slovní názvy používající spojení NRJ, Energy, Enerži. K přechodu jednotlivých Kissů pod franšízu a název NRJ nikdy nedošlo. Jsou tam i loga některých zaniklých rádií.
Radim Pařízek měl podle všeho tento týden na RRTV obhajovat kontroverzní kmitočet Olomouc-Slavonín 92,0 MHz/50 W, jakožto dokrývač rádia Dálnice, k čemuž nakonec nedošlo. Je evidentní, že mu do toho konkurence hodila vidle. Za sebe říkám – bodejť by ne. Bude zajímavé sledovat vývoj této kauzy, jak to nakonec dopadne. Minimálně na ČTÚ mají jistě co vysvětlovat.
Co je tam za problém? Pokrytí v okolí reálně chybí, olomoucký vysílač ho pomůže spojit.
O koordinace kmitočtů se poslední roky aktivně zajímám, takže vím jak je v dnešní době nesmírně obtížné najít něco průchozího. Často je navrhovaný kmitočet ze strany ČTÚ zamítnut i kvůli daleko menší kolizi s jinou frekvencí. V tomto případě je ta 92,0 přímo uprostřed chráněného území olomoucké 92,3 MHz/5 kW, což je naprosto neslučitelné s dosavadními koordinačními postupy. Takže si dovedu představit, že pan Foretník proti tomu vznesl námitku. Nutno říct, že by to bylo zcela po právu.
Je to docela prasarna i kdyz treba takove byvale Rubi, dnes Blanik v Prerove 95,4 vs 95,1 Kojal, taky kdysi proslo. Holt zalezi kdo tam zrovna sedi. Nekdy neprojde i to co by proslo a jindy zase projde i nemozne.
Dnes už to ale není jako před 20 lety. Současné přijímače těch 300 kHz hravě odladí. A co víc, ony odladí i 200 kHz. A klidně můžou být vysílače poměrně blízko sebe.
I soudobá rádia mívají s 200 kHz odstupem dost problém. Hlavně taková ta spotřebka typu smartphone, bluetooth reprák, radiobudík atd. Samozřejmě autorádio a lepší tunery si s tím většinou poradí, ale fakt je ten, že většina běžných lidí poslouchá rádio na šmejd za pár kaček. 300 kHz už digitálně laděný tuner většinou zvládne, klasický „tranzistorák“ však většinou nikoliv. Můj obstarožní, nicméně ve své době velmi kvalitní jezevčík Aiwa má problém i s 400 kHz. Slabší stanice mezi dvěma silnými se nečape, i když by jinak jela.
Jaká prasárna? 300khz je silně dostatečný odstup.
300 kHz rozhodně není silně dostatečný odstup. Frekvence 95,4 (Přerov – silo) původně vůbec neměla být. Radio Rubi v roce 2000 na vlastní náklady koordinovalo do stejné lokality frekvenci 105,3, jenže tu nakonec o rok později v květnu získalo rozvíjející se Radio Hity (dnes Fajn Radio). 95,4 vznikla až v roce 2002. Radio Rubi ji po koordinaci dostalo v srpnu a rozvysílalo během října. Už tenkrát jsem se divil, že to takhle nacpali ke Kojálu 95,1, který je v Přerově velmi silný. Doteď si myslím, že důležitým faktem pro tehdejší schválení bylo umístění vysílací antény tak, že Kojál byl výrazně zastíněn vrchní boudou na silu. Jinak by to asi neprošlo. Proto v minulosti končil kvalitní signál tím směrem hned kousek za Přerovem, zatímco v opačném směru to velmi slušně hrálo až do 25 km vzdálených Hranic. Později byla vysílací anténa přesunuta více nahoru a přibyla ještě druhá ve směru do centra města. Dnes už je 95,1 vs. 95,4 v klidu, ale před těmi 18 lety to vzhledem k síle obou signálů bylo na některých přijímačích hodně zajímavé.
To tedy nejen na rok 2020 je silne dostatecny odstup, pokud nemas radio jak tady nekdo psal 30 let starou, ale vykopavku.
Dnesni radia nemaji problem ani s 200kHz, natoz s 300kHz, doba vyrazne pokrocila. Sam mam doma tuner, 20let stary a 300kHz je pro nej tezkou pohodickou.
Divil by ses na jaký šrot se poslouchá rádio třeba ve firmách. A vysvětluj těm lidem, že do rádia, který 20 let v pohodě poslouchali, jim najednou prská nějaká Dálnice. Ale o to tady nakonec vůbec nejde. Jde o nějakou vyhlášku, směrnici, postupy, což by se mělo dodržovat. Pokud je najednou 300 kHz v pohodě, ať to změní v legislativě. Divný na tom je to, že někdo může a někdo ani náhodou.
Ve firme delam, vykopavek je tam na ruznych mistech nekolik a vsechny s prehledem 300kHz zvladaji.
Jak to můžeš vědět? U vás vysílají dvě místní stanice 300 kHz od sebe? Vem si takovej ten mini FM transmitter na baterky, nalaď ho o 300 kHz vedle místní stanice a dej ho k přijímači. A pak mudruj. Já to dneska zkoušel, na mobilu mi totálně smazal Evropu 2 z Ještědu na který koukám z okna.
Mam FM nejen na pracovisti dost zmapovane a proladěné, je to muj konicek. Opravdu uz jsem se dlouho kdekoliv nesetkal, ze 300kHz by vadilo, to uz by musela byt hodne slusna vykopavka, nejlepe cinska ci vietnamska, aby to vadilo. Fakt ne. 100kHz kazdy prijimac neda, ale 300kHz s prehledem.
A FM transimer sem netahej, to jsou takove hnoje, ze to je schopne zarusit komplet FM pásmo, nejen kolem sve frekvence. Fakt jsi srandista, vytahnout transmiter jako porovnavadlo. 😀
Uznávám, že to je extrémní příklad, ale i v Olomouci může nastat situace, že jeden vysílač je třeba odstíněn terénem nebo zástavbou a druhý je na dosah a přímou viditelnost a může ten první, který dřív v pohodě hrál, trochu rušit. Netvrdím, že vyloženě mazat, i když na staré šunce docela klidně i to.
Proto by se stanice s odstupem 300 či 400 kHz měly dávat na stejný stožár. Ale na to se u nás z vysoka …
Můžete mít třeba tuner ze zlata a proladit si FM pásmo milionkrát tam a zpět. Odstupy kmitočtů neurčují tunery ani rok, ve kterém se nacházíme, ale koordinační standardy, podle kterých je 300 kHz velmi málo. Obzvlášť, pokud se bavíme o výkonném ženevském vysílači na Kojálu.
300 kHz není problém, pokud tam není obrovský rozdíl v síle signálu. To se dá splnit, když to dáte na stejný stožár. Ale samozřejmě to nejde dát do jedné antény, protože to žádným sdružovačem neodladíte.
Pro odstup 300 kHz stačí, když signál Dálnice bude až o 7 dB silnější a normě to vyhoví. Takže problém „může“ být pouze v bezprostředním okolí vysílače Dálnice. Kromě toho lze přepokládat určitý směrový diagram Dálnice, tzn. že to nepůjde naplno do centra města. Takže obavy docela zbytečné.
V případě Dálnice – Olomouc 92,0 lze předpokládat jen to že nebude vysílat dlouho. Pokud někdy vůbec. Rozhodně si nemyslím že je tato frekvence vůči silné Jedové 92,3 v pořádku. Ostatně už to tady bylo před časem psáno.
Urcuje i kvalita techniky a to na prijimaci straně zejména, 300kHz je odstup až až.
Určovat technické normy a standardy podle toho jaký mám přijímač? Kam na takové bláboly chodíte? To je jako když bych napsal že technickou normu určuje kvalita auta. Oháníte se tady neuvěřitelnými nesmysly.
Nic takoveho nepisu. Je rok 2020 a 300kHz je dostatecny odstup. Poradi si s tim kde co.
Vám je zbytečné cokoliv technického vysvětlovat. Zatímco jiní tady chtěli poukázat na platné technické normy a standardy tak vy tady blábolíte něco o tom že je takový nebo makový rok a že máte na těch vašich slavných tunerech protočené pásmo skrz naskrz. To je vyloženě názor ladiče amatéra. Více k vám už není potřeba dodávat.
Evidetne uz jsou tyto normy dnes zbytecne, proto se taky proti nim jde.
Bez ohledu na přijímač je zvláštní že ochranné pásmo nezohledňuje s jakou intenzitou by se již na v pořadí druhé frekvenci dalo vysílat. Sice je to pařízek ale kdyby 50 w teoreticky dodržel, tak může poškodit maximálně sebe. Taky je otázka jak moc by byla frekvence rozlezlá, protože někdy to někomu dost ujíždělo, možná proto ty ochranné pásma. Prostě je problém že to není odstupňované, tzn pár metrů za ochranným pásmem pak můžu rozjet 100 kw na shodné frekvenci? Daleko větší paseku dělá např Krásné 100,1 vs Javořice 100,3, což by se při shodném programu ještě dalo, nebo též často zmiňovaná ČH 101,9 vs Bukovka 102,0 – když tohle vidím, tak 0,3 Mhz 50w je zvláštní jak dlouho vydržíme u tohoto tématu. Nebo teď nedávno plánovaná 101,8 vůbec nebude prskat (ironicky myšleno) s Kojálem 102,0 na zlínsku resp nikdy by mě nenapadlo že někdo bude řešit 95,4 vs 95,1 to náhodně vybral na svém diskontním přijímači jednu z mnoha frekvencí co dělala problémy. Dejme tomu že u silné analogové frekvence je její zastřená podoba ještě 0,2 Mhz od nominálu, čili nevím zda někomu vadí že tato zastřená podoba by pak při 0,3 Mhz odstupu nešla přijímat od každé stanice. Ale fakt proč nejsou zohledněné intenzity?
příkladem ‚blízkých kmitočtů je ve SČ kraji je 102,0 Impuls vs. 101,9 Plus, oba zde podle mě maj cca stejnou intenzitu signálu. jinak Pioneer mi to při stání na jednom místě dokáže odladit, ale jakmile jedu, tak už do toho prská vedlejší kmitočet
Tahle kolize by měla řešení. Prohodit na ČH frekvence Radiožurnálu a Plusu. Už se to tu několikrát zmiňovalo. Jenže v ČRo se evidentně nechce.
Tak tam jde hlavně jen o to aby to hralo v hradci a Pardubicích.
PCE a HK pokrývá v pohodě Krásné, rušení 101,9 a 102,0 je zde výrazně menší než v okolí Mladé Boleslavi apod.
V Mladé Boleslavi lze poslech Plusu na FM řešit tak, že se na tuneru naladí 101,85. Impuls 102,0 pak proprskává méně, ale samozřejmě to nejde na všech přijímačích. Místy autorádio nabízí jako silnější alternativu pražskou 92,6. Takhle jsem zrovna dnes ve škodovácké Mekce poslouchal velmi zajímavý dokuseriál o romském mafiánovi Antonínu Bělovi, který má na vinohradských hřbitovech nápadně ozdobený hrob.
https://www.mujrozhlas.cz/dokuserial/te-noci-pes-nestekal
to spíše se chytne ta 92,6 jinak kolik lidí to bude takhle ladit, autoradia si nekdy poradí, spíše to bude držet prahu, ale lidi doma moc nebudou chtít laborovat s radiem, spousta lidi to chce proste naladit a hotovo, proto je dobrý ten dab+ kde tyto problemy odpadnou. Ono kdyby se do přechodu na dab zapojila eu a stát, tak jako tlačili na televizi kuli mobilům, aby si mohli blbečci telefonovat, tak proč nepomoct radiu.
Troufám si tvrdit, že zrovna Plus má proti průměru bohatší a vzdělanější posluchače, kteří si s technickou stránkou příjmu poradí a dokážou bez větších potíží využít možností FM, DAB a streamu včetně podcastů. Právě poslech Plusu byl hlavním důvodem, proč jsem si v březnu 2013 koupil první DAB rádio.
Ale jsem přesvědčený o tom, že pokud se má DAB alespoň trochu rozšířit, musí být uživatelsky naprosto jednoduchý. Koupit, zapnout, vybrat ze seznamu stanici, poslouchat. Ať už na stolním rádiu nebo v autě. Tohle může fungovat především pro ty posluchače, kteří jsou k novým věcem rezervovaní, nerozumí jejich složitosti, nevidí důvod pro využívání internetu. Většinou jde o starší generace. Může to být ale cesta pro všechny technicky méně zdatné nebo ty, kteří si z příliš velkých možností internetu nedokážou nebo nechtějí vybírat.
Na DAB, respektive vypínání FM není žádný tlak. Kampaň běží, přijímače jsou, co víc bys chtěl? A řekl bych, že zrovna v Mladé Boleslavi nebude indoor příjem DABu žádná hitparáda. Jak píše Ovi, cílovka Plusu nejsou dementi, takže kdo to bude chtít poslouchat, ten si to najde. Proto mě štve ten přístup ČRo ohledně výměny frekvencí na ČH, považuje svoje posluchače za nesvéprávný blbce, co si neumí přeladit rádio.
Ještě by se posluchačům Radiožurnálu 88,5 mohl Plus zalíbit a kdo ví zda by to něco znamelo pro již tak nejmenší poslechovost ve východních čechách v porovnání s ostaníma krajema.
Tak ČRo není komerčka. Hnát se primárně za číslama poslechovosti není nutné. A i kdyby pár posluchačů Radiožurnálu zůstalo u Plusu, tak co jako? Čísla mít ČRo bude tak jako tak. Když někde spustí nový dokrývač, tak taky předpokládají, že si na něj lidi přeladí a opustí šumící alternativu. Takže výmluva, že by výměnou frekvencí přišli o posluchače, je vyloženě trapná a měly by za takový přístup padat hlavy.
Těžko říct, kolik posluchačů v dlouhodobě pokrytém regionu Plus neposlouchá, ale poslouchalo by, kdyby se o něm dozvědělo.
Radiožurnál se docela dost poslouchá v autě. Výměnu 88,5 za 101,9, která by byla jistě dobrým řešením, by mnoho posluchačů v základní oblasti pokrytí v Královéhradeckém kraji ani nezaregistrovalo, protože by jim autorádio samo přeskočilo na novou frekvenci a pořád ukazovalo R-ZURNAL. Šlo by jen o ty posluchače, kteří mají naladěno napevno 88,5 a 101,9.
V Mladé Boleslavi perfektní signál cro dab v indoor žadný problém plný výkon v paneláku jinak trochu horší Teleko chtělo by to trochu zvýšit výkon jinak CRa nehrají vůbec až hned za Boleslavi
Moc nerozumím tomu, že dokrývají kdejaké městečko a takhle velká oblast, kde to pořádně nehraje, jim nevadí. Tím spíš, že v této kolizní oblasti hraje Radiožurnál kvalitně minimálně že tří Ženev.
Tahle kolize je problémem samotného ČRo a ukazuje na šílenou zkostnatělost tamního vedení a tlaky v rámci rozhlasu.
To prohození frekvencí by bylo dokonalým řešením, protože v kolizních oblastech hraje RŽ z Ještědu, Prahy, Krásného nebo i samotné Bukovky, takže by horší příjem 101,9 nevadil. A tam, kde jde kvalitně jen 101,9 už Bukovka neruší (Trutnovsko, Broumovsko, části Semilska, Náchodska a Jičínska). RŽ by si tak vůbec nepohoršil, naopak Plus by zásadně získal, protože reálný dosah 101,9 pro kvalitní poslech je zásadně omezen. Jedná se defakto o skoro celou Polabskou nížinu a Mladoboleslavsko, Liberecko nebo i vzdálenější oblasti jako je Českolipsko, kde by Plus na 88,5 FM hrál v dostatečné kvalitě, ale na 101,9 není kvalitní příjem možný.
Jenže to by v ČRo nesměli sedět lidé, co to blokují s odkazem na to, že by RŽ mohla klesnout poslechovost, protože by lidé nebyli schopni přeladit (ne, nevymýšlím si, tohle je fakt oficiální verze z ČRo, proč se to neudělalo a neudělá).
Dokud tam budou takoví sedět, nebo tam budou pracovat lidé, co v interních materiálech tvrdí, že zvuk v DABu s 48 kbps je dokonalý a kritizují to jen zpátečníci a není třeba s tím nic dělat, tak se to nikam nepohne.
Zkostnatělost? Kubo, já s tebou v tomhle až tak úplně nesouhlasím. Ten důvod je podle mě přímo takový, že Radiožurnál je NEDOTKNUTELNÁ MODLA. Já si dost dobře umím představit, že kompetentní lidé v rozhlasu by ten swap frekvencí provedli, ale Radiožurnál je něco jako klub vyvolených, na to se prostě nesahá. Je to úplně absurdní, protože je to stanice, kterou bych jako první zrušil, neboť její obsah je vesměs nerozeznatelný od komerčního vysílání. Ale holt je to vyšší kasta, takže there’s no way.
Zdravím – taky si přidám troškou do mlýna…
Ono je těch podivných věcí s Plusem více – dlouho kupříkladu úplně chyběl v jižních Čechách.
Přitom se jasně nabízí frekvence 97,0 Radiožurnálu v Písku, která pokrývá území od Příbrami přes Sušici a Prachatice skoro až k Budějicícím…
Po okolí všude hraje Kleť, Votice, někde i Klatovy, Radeč nebo Svatobor – Radiožurnál tu najdete i na 5ti frekvencích – a Plus ho stejně nedostal a vysílá místo toho po okolí ze čtyř malých bubláčků (Sušice / Strakonice / Písek / Prachatice).
Prostě na Radiožurnál se nesahá!
No jednak radiožurnál ale doteď jsem nepochopil hájení Dvojky 101,9 v Ostravě která měla význam před přidělením 96,8 Radhošť. 101,9 nijak zvlášť signál 96,8 v aglomeraci nevylepšuje a tak mohla posloužit Plusu. 101,9 je navíc degradovaná z Javorového jehož intenzita v Ostravě měla drobné chyby, ale… Místo dalších rušiček nevím proč nemohl být Plus z Chomutova místo Vltavy která je tam podle mě zajištěná kombinací Bukovka/Krašov.
Plus by mohl vysílat i ve šluknovském výběžku na 88,4 z Jedláku,ale nechapu proč tam je vltava takže 104,5 bukovka 103,9 ještěd bez problemové pokrytí,Rž vysíla 90,9 a 95,9 a dvojka jen 89,9,takze nejlépe je na tom Vltava.psal jsem jim i mejla ale asi to vždy hodili do koše.
Bohužel do toho vstoupil Kovid reklamní inzerenti šetři.
Co?
RRTV news: Licenci pro DAB získalo rádio Hlas Prahy chystané televizí Praha TV. Stanice má podle webu Náš region začít vysílat už v průběhu ledna a přinášet zprávy, publicistiku a zajímavosti z regionu Prahy a středních Čech s hudbou 80. a 90. let.
Je otázka, co jiného proti stávajícím rádiím Hlas Prahy přinese, zda budou mít posluchači v metropoli vůbec důvod novou stanici vyhledávat.
http://www.hlasprahy.cz
Pokud to rádio bude na podobném principu jako TV Praha tak jde o další kanál jak pumpnout místní samosprávy . Na té televizi je klasické reklamy minimum zato je to samý magazín městské části, který platí příslušná radnice jako svou hlásnou troubu.. Takže na poslechovosti zas až tak záležet nebude…
Opět po roce je v éteru Šťastné a veselé Rádio Retro na 12C a 12D. Z archivu Českého rozhlasu jej sestavuje Tomáš Černý.

rrtv vyhlasila licenčko pro kmitočet 92,4 klatovy pro rádio západ.
RRTV i v roce 2020 vyhlašuje licenční řízení na starosvětské střední vlny. Ve hře je 2×10 kW z vysílačů Líbeznice – Bořanovice (u severního okraje Prahy) 1260 kHz a Hradec Králové – Stěžery 792 kHz. Jde o akci Radia Dechovka, které by se mělo vrátit na svá dříve využívaná stanoviště.
https://www.oviradio.cz/stredni-vlny-praha/
a jaky to ma smysl, když i čro je bude vypínat. Mohli jít do dab/fm a svézt se na kampani čro o vypinaní am. 😉
Uplna zbytecnost a vyhozene penize.
V sobotu startuje internetové World Radio určené národnostním menšinám. V projektu se angažuje Gerhard „Gerry“ Hadi, který se v minulosti vícekrát objevoval a zase mizel na Color Music Radiu a působil také na slovenském Rádiu Roma, jež krátce vysílalo i na FM.
V budoucnu prý bude nová stanice World Radio vysílat i v DAB a DAB+. Takže to bude jediné rádio v Česku šířené ve starém DAB i novějším DAB+? Spíš bych sázel na to, že se v digitálu nikdy neobjeví a do roka zanikne. Ale třeba překvapí.
https://www.worldradio.eu

toto taky nebude na komerčním principu ale na základě grantů z rozpočtu vlády/fondů EU/nadací atp takže na to vize postavená na ryze komerčních zákonech praktikovat nelze.
Záleží tedy spíš jak jisté mají příjmy a zda se jim bude dařit naplňovat očekávání donátorů
Na komerční bázi by to šlo jen stěží, ale i tyto tzv. nekomerční projekty mají často vážné potíže s financováním i přes granty, dotace a jiné podpory z různých zdrojů. Rádio Roma je toho příkladem. Na začátku jsou často velké oči a naivita, ale na druhou stranu je díky tomu spektrum rádií alespoň načas bohatší.
Vyjímka potvrzuje pravidlo. 😉
To vypadá zajímavě, i ta hudba.
O World Radiu krátce: hudba slušná, jingly dost amatérské.
Stanice menšin WorldRadio se úspěšně nasála na veřejné zdroje z pražského magistrátu (dotace) či Prahy 3 (výhodný pronájem prostor na Žižkově), takže jede dál.
Zatímco v Česku radia Vánoce zatím moc neřeší, britské hitparády jsou už plné vánočních songů. Jak prestižní UK Singles Chart, tak UK Big Top 40. Nasazovány jsou často i osmdesátkové a devadesátkové klasiky, které zaznamenávají největší úspěchy (Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You na druhém a prvním místě) 🙂
Radio 1 chystá na tento čtvrtek celodenní vánoční speciál s tak trochu jinou vánoční hudbou všech možných žánrů. To by mohlo být zajímavé.
Divím se, že nikde nehraje taková klasika, jako je Melanie Thornton – Wonderful Dream (2001), o to více smutné je, že skladba byla vydána jen dva dny po smrti zpěvačky při letecké nehodě. Ze stejného roku jsem objevil velmi neznámou, ale opět skvělou věc – Spike – Winter Song.
Áááá, tak odtud onen slavný popěvek od Coca-Coly! 🙂 Celou jsem tuhle písničku slyšel až teď na vaše doporučení a dávám si ji do svého vánočního playlistu, díky za tip!
Jedna z TOP skladieb. Emócia, dramaturgia skladby to všetko podtrhuje. A to nehovorím o tak jedinečnom hlase!
Emoce jsou tam rozhodně, ještě větší ve spojení s videoklipem. Hodně mě mrzí, že je ta skladba tak upozaděná.
Melanie Thornton – Wonderful Dream jsem slyšel jednou před Vánoci na rádiu Kiss. A pak také v Penny Marketu na jejich rádiu Penny Live. Ale souhlasím, že je to vánoční klasika a měla by se hrát více. Jinak rádio Kiss měli letos rozsáhlý vánoční playlist jako třeba Passion Fruit – Im Dreaming Of A Winter Wonderlad, Rednex – Rolling Home, Ice MC – Its A Christmas Day atd. Tohle se taky jen tak někde nehraje.
Ačkoli rádio bylo můj život, postupně jsem rádio úplně přestal poslouchat. Ty neustále opakované vánoční odrhovačky byly jedním z důvodů.
Já už také poslouchám hlavně Spotify. Dělám si své vysněné „radio“ plné novinek, kterých mám daleko víc a často daleko dříve než v těch opravdových. A nemusím poslouchat moderátory, kteří z 99 % przní češtinu, na což jsem obzvlášť alergický
Já jsem dosti líný a rádio bych poslouchal kdyby bylo takové jako Danceradio od CZC/Zlatka atp. Jistě nemám tak minoritní vkus aby takové rádio neoslovilo dostatečný počet posluchačů. To vidím podle počtu shlédnutí na youtube.
Mimochodem ve čtvrtek jsem zaslechl kus večerního jukeboxu na Kissu a hráli tam Marnik -GamGam, …už je to rok co jsem to tady uvedl že to je evidentně hit. To nasadili teda brzo (předpokládám že si to ti posluchači nepřáli jen tak a že to znají odjinud ale museli to znát z rádia)..
Jenom na jútubu 36 miliónu zhlédnutí a přitom taková…Nic z toho neleze. Polotovar. Nicméně i ze současných skladeb se dá lecos vybrat.
Mně se to líbí, jinak tip do Kissu : Alfons – Basta Boi… tak zase za rok 🙂
Rozdílnostmi svět tvarován jest.
ty jsi přece na víc na techno 😀
Krom jiného. Ale já to mám: Líbí/nelíbí jako asi každej. Nedávno jsem procházel svůj archiv, co mám na MD a musím říct, že když jsem se dostal do sekce přelomu milénia a poslechl jsem si svoje sety (techno z vinylů), tak jsem si řekl, že je to fakt síla. Prostě výsmahy, vejvary. Ale vždyzky je to aspoň trošku o kompozici, příběhu, schématu prostě o hudbě. Akorát prostě to vnímají a odliší jen někteří lidé, každý v tom svém stylu. Tak si to neber osobně, jsou prostě skladby, kteté projdou jen kolem. Mám třeba rád tohle https://m.youtube.com/watch?v=8h4YPtsJi0I To je písnička jak malovaná…
Rock, a to už je spíš metal, zas nemusím moc já, ale samozřejmě mít svůj hudební vkus je nezpochybnitelné právo každého.
Letos se mi děje divná věc. Prosinec v plném proudu a v rádiu jsem ještě nenatrefil na Last Christmas. A to denně trávím aspoň hodinu v autě a přitom průběžně přelaďuji, posluchačsky těkám.
Last Christmas jsem zprvu znal pouze v této coververzi od Whigfield z roku 1995. Líbil se mi na ní ten typický raně devadesátkový rytmus odvozený od skladby Ashley’s Roachclip, který se objevuje taky třeba v PM Dawn – Set A Drift On Memory Bliss. S odstupem času musím uznat, že originál od Wham!, přesněji šestiminutový Pudding Mix, je mnohem lepší.
Ja uz od George Michaela ano a trikrat.. Humus.
91,9 ani nezkoušej, tam to prý neuslyšíš. 🙂
https://www.mixcloud.com/Radio1Prague/jin%C3%A9-v%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD-p%C3%ADsn%C4%9B-radia-1-upout%C3%A1vka/
Radio 1 je kvalitka.
Tahle písnička má verzí a remixů asi milion. Rozděluje lidi zcela rázně, na dvě skupiny. Mě osobně vůbec nevadí. Byť nad pomalýmy rytmy vždy zvedám obočí a je mi jasné, že tato verze může někoho totálně rozlítit, tak mě se líbí: https://www.youtube.com/watch?v=0_2kVPE0gpc&ab_channel=FeeLdaSounD
Mně se tahle ruská deep/tropical interpretace taky líbí, je umírněná. Pak jsou covery, z nichž odkapává kýčovitost a přeslazenost, až přecházejí v nechtěný bizár:
o něco víc tanečnější – clubovější věc, ale taky podle mě povedené. Happy X-Mas a projekt Dance Nation.
ještě před pár lety hrálo před Vánoci vždy Dance radio, teď by se asi tenhle song v éteru hledal marně.
https://www.youtube.com/watch?v=MwIV6cTyxhQ
Tak letos Last Christmas zachycen v éteru pouze dvakrát. Bude to i tím, že v posledních dnech za volantem často poslouchám Classic Praha. Nějak mě ta jejich klidná atmosféra chytla a vytváří vhodný kontrapunkt k předvánočnímu konzumnímu shonu.
Taky jsem včera měl chvíli Classic. Last Cristmas jsem pravda taky slyšel míňkrát. Nevím jestli se obecně hraje míň, ale může to být i tím že cílím na specializované pořady. Akorát včera v Tajemném roku jsem přišel na to že Last C. existuje i v maxiverzi 😀 . Nebo jsem narazil i na nějakou z mého pohledu celkem dobrou Coververzi/remix, teď už nevím kde jestli na Radiu_FM nebo Jedna. Buď už tolik Wham nevnímám nebo víc mě přišlo že jsem slyšel Umakart – Vánoční neckář nebo Mariah Carey – All I want for Cristmas … …is you (nebo jak se to píše). Včera v Clubu 90 po 21h na Jihu by možná někoho naštval Passion Fruit – I m dreaming of white cristmas, ale na tu jsem navzdory obecnému comebacku 90s chvíli nenarazil. Přeladuju spíš po ozvání se ohraného výrazného začátku „Sou this is Cristmas and what…“ s vyjímkou že žbirka na Dvojce pustil verzi do které jsou anglicky čteny zprávy z období Války ve Wietnamu, na které tento song prý poukzuje. Dále jsem slyšel různé pořady jako Oldies, anglánské písničky na Country, Radiu_FM , Kolega v práci rovněž v tomto stylu na youtube. No a teď končí ta komerční podoba a díky tomu že jsem celoročně občasným posluchačem hudby na Proglasu tak počínaje dnešním večerem min. do 6.1. dolehne i pár méně známých koled a skladeb podobného stylu. A pokud nezklamne, tak i Impuls jednou za rok bude v 18 hrát jiné skladby – koledy. Enjoy cristmas without advertisment!
Včera odpoledne jsem si zase vyzkoušel „Driving Home for Christmas“. Prázdné silnice a dálnice na Moravě o Štědrém dnu mají takovou zvláštní až ponurou atmosféru. Ladil jsem samozřejmě rádio a tentokrát jsem na Last Christmas natrefil během dvou hodin asi čtyřikrát, dokonce i na Coloru, což mě netěší. Nakonec největším zážitkem byl koncert vánočního specialisty Janka Ledeckého na Radiu Haná.
Rok se s rokem sešel, k tomu další dva dny a stejná situace: I přes značné přelaďování jsem na Last Christmas v této sezóně ještě nenarazil. Čím méně budu tento song slyšet, tím více vyniknou jeho přednosti.
Nenápadnou perlou mezi vánočními songy je pro mě tohle (znám z Bontonu):
https://youtu.be/zNZX6RJ45ds
já ano. Nejsem si úplně jistý zda už mám dojem na Dvojce v listopadu. Ale Křetínského rádia určitě a to v pondělí večer hned po Pressklubu; šel jsem opuštěn tmavou krajinou z chatky, trochu nasněženo a tak jsem ji nechal dohrát, tak nějak mi nevadila, možná se i hodila; nějaký další den jsem se s ní setkal v ranní šou na E2. Není to ideál tyhle sezónní hity když pronásledujou, ale není to tak hrozné jak celoroční středoproudé hity , od vánočních je aspoň klid, i když chápu v jejich sezóně je člověk pronásledován
Ano, Dvojka hrála v Nočním proudu s Martinem Hrdinkou už v listopadu.
Ten Hrdinka ještě vysílá? Pamatuji si ho, je to 20 let zpátky, kdy na muzikálu Pomáda práskal na ostatní herce, že si přivedli známé zadním vchodem. Asi proto, že sám si neměl koho přivést. Celkově to jeho vysílání je hrůza. Strašnej machírek, ale podprůměrný moderátor, vím o lidech, které úplně odradil od poslechu. Tam jsou holt jiné „kvality“, pro které si ho ještě někde drží.
Martina Hrdinku jsem měl docela rád, když před třiceti lety uváděl televizní hitparádu. Pak se z něj stalo mladší vydání Miloše Skalky.
Last Christmas letos zatím pouze jednou. Je to výběrem stanic i tím, že jsem rádio poslouchal méně. Je hodně životních situací, kdy rádio obtěžuje nebo se na něj nelze soustředit. Střídavý home office poslechu moc nepřeje, protože v autě, kde poslouchám nejčastěji, teď tolik času neprosedím.
Při práci (i když píšu tento text) zásadně neposlouchám, můj mozek neumí dělit pozornost mezi efektivní duševní činnost (nemyslím tím tyto řádky) a dostatečné vnímání zvukového obsahu. Dokážu poslouchat při manuální práci o samotě (činnosti kolem domu, řízení auta v rutinních situacích) plus ve zbytkovém volném čase večer před spaním a po probuzení, je-li volno.
Čas na rádio se postupně zkracuje a dalším faktorem je to, že už i v autě občas poslouchám podcasty (neprodukované rádii), byť zrychleně (1,2x rychlejší poslech moje lebeň ještě pobere).
Ale zpět k vánočním písničkám. Při bloumání v zemědělské krajině kolem posledních kilometrů Vltavy jsem náhodně natrefil na pořad Dvojky Expedice, kde zazněl relativně neprovařený song polozapomenuté zpěvačky 90. let Alice Springs Dík za vánoční den. Ze zhruba stejné doby je Bílý kraj Jana Kalouska, který se každoročně hraje mnohem víc. Obojí patří k tomu lepšímu v éteru.
Popletové z Dvojky mají skladbu od Alice v databázi jako „Díky za vánoční sen“.
Zajímavé vánočně laděné songy natočil dnes už poněkud opomíjený Ivan Hlas. V devadesátkách se hrály například na Frekvenci 1:
https://youtu.be/3332WfGxwH8
https://youtu.be/qa25HoBPLcc
https://youtu.be/VRjYdAYYxsw
https://youtu.be/OzziTUZC9dg
Vánoční ? Letos asi tento:
https://www.youtube.com/watch?v=LKU4jAKNdU4
Z letos vydaných vánočních songů má za mě nejsvětlejší budoucnost tenhle: https://www.youtube.com/watch?v=E7lqYSD22jw
Pochvala za Big Band. Stačí si odmyslet videoklip, na začátku rolničky a je z toho pro špatně jazykově vybaveného Čecha solidní song. Nedávno jsem tu psal, že hrálo něco slušného na Fajn rádiu, ale netuším, co to bylo. Že by to bylo tohle ? Nevím.
I já přidávám pár svých tipů:
Klasika: https://www.youtube.com/watch?v=j3fSknbR7Y4
Tyto dvě první (možná i tu třetí) už jsem dával minulý rok, ale pro připomenutí:
https://www.youtube.com/watch?v=YiBoWNo6xDs
https://www.youtube.com/watch?v=fn9OUJj-tZI
https://www.youtube.com/watch?v=EJ03E9gziOg
https://www.youtube.com/watch?v=WcXXlGvjIQE
https://www.youtube.com/watch?v=enI56XnrQUg
https://youtu.be/D8Y9T6omcXk
https://www.youtube.com/watch?v=zUGta0s8gVQ
https://www.youtube.com/watch?v=4lbkYNqRrhk
https://www.youtube.com/watch?v=s1-Ml2p_bmY
https://www.youtube.com/watch?v=b2_HFWUVznI
Legend udělal příjemný vánoční standard, velmi hratelný, v Česku s dosti limitovanými možnostmi, protože soul/swing. Děkuji za tip.
Z dnešního pohledu to už nezní moc pravděpodobně, ale v roce 1993 hrála Frekvence 1 o Vánocích (byly to první Vánoce psané s velkým písmenem) tento kuriózní song: Jordy – It’s Christmas, C’est Noël.
Po dlouhé době jsem zavítal do historických vrstev Databáze ochranných známek vedených u Úřadu průmyslového vlastnictví. A jsou tam evidovány opravdu poklady. Mnohé v obrazové podobě (kdybych to uměl zpracovat i s vložením fotek, tak bych to sem postupně vkládal) jiné jen v písemné. Lze vyčíst například to, že Radio United se svolením koncernu NRJ (svolení je uvedeno v ochranné známce) si zaregistrovalo před mnoha lety slovní názvy používající spojení NRJ, Energy, Enerži. K přechodu jednotlivých Kissů pod franšízu a název NRJ nikdy nedošlo. Jsou tam i loga některých zaniklých rádií.