Komentáře a diskuze

Články

Komentujeme

559 komentářů Komentujeme

 • Lohen1

  Jedna otázka do pranice. Co říkáte technologii DRM? Aktuálně se na ní připravuje třeba Maďarsko.Všude se pořád mluví o DAB/+, ale mně osobně se tahle technologie také celkem zamlouvá. Pro cesty třeba po Evropě na dovolenou ideální možnost poslechu tuzemského rádia.

  • Vojta(1)

   DRM je jistě pozoruhodné řešení, jak využít nižší kmitočty pro digitál. Zásadní problém, ale spočívá v absenci DRM přijímačů na trhu. Nevíte zda-li je už někde začali v hypermarketech prodávat? DRM rádijko za snesitelnou cenu bych si rád koupil.

   • Ententík

    Pravděpodobnost, že splašíš DRM tuner v českém hypermarketu, je asi tak malá, jako že ti pes při venčení spadne do kanálu.

  • Jarda

   uplna a naprosta zbytečnost, kolik autoradií a jinych to umí? Žadny smysl to nema a kvalita? možna tak jedna nebo 2 mono stanice 😀 mluveneho slova nebo jedna stereo. nejsou tu na to přijímače, kvalita horší jak u dab+ takže vlaste zbytečnost k ničemu. Tohle se používa v indii kde to na ty jejich potřeby stačí 😀 U nich dokonce už jsou i nejake přijímače na trhu a nikoli par ukazek jak by to vypadalo na nejakem veletrhu. Tady jednoznačně dab+ Přijímačů na trhu dostatek a vejde se tam plno stanic, dle konfigurace.

  • JM

   Pro české prostředí je DRM lepší cestou než DAB. Je velká škoda, že zatím neexistují na evropském trhu přijímače s kombinací DRM+/DAB+/FM.

   V DRM lze totiž vysílat podobně jako dnes na FM, tedy na vlastním kmitočtu vlastním vysílačem. Ochrany signálu lze nastavit tak, že při zabrané šířce 100 kHz (tedy jedna FM frekvence jako 98,1, 98,2 a podobně) lze i při nejrobustnějším signálu přenášet AAC+ 96 kbps, což je kvalita plně srovnatelná s FM stereo. Zásadní výhodou pak je, že odpadá nutnost velkých odstupů vysílačů, kdy lokální FM vysílače musí mít mezi sebou mezeru 400 kHz, aby se nerušily, u DRM+ lze podobně jako třeba u DVB-T nebo DABu použít přímo vedlejší kmitočty.

   U DABu je nutný multiplex více stanic, jinak to nemá smysl, a vysílat vlastní multiplexy samozřejmě menší stanice nebudou.

   DAB má smysl hlavně na celoplošné nebo krajské sítě, na lokální vysílání je nevhodný.

   Navíc, DRM+ lze využít právě i v současném FM pásmu, které je na příjem uvnitř budov a ve členitém terénu vhodnější, než VHF 174-230 MHz. Pokud by se tedy někdy mělo FM opravdu „vypínat“, lepší by byl přechod tohoto pásma právě na DRM vysílání.

 • Anonym

  Schválně jestli se budou někdy v roce 2025 prodávat v Česku rádia a autorádia, která budou mít jak tunner na pásmo DAB plus, tak i zároveň DRM tunner v jednom přístroji.

 • JK

  MDR JUMP dnes hraje celý den jenom devadesátky. Velmi pěkné vysílání, známé i méně známé, světové i německé hity, objevují se tam i taneční kousky. Pokud bydlíte v saském příhraničí a nevíte co poslouchat, určitě doporučuji.

  • Jarda

   měl jsem na chvili puštene v dab+ a je to pravda, na to že u 90 sem čekal to co se hraje u nas tak tomu tak není 😉 hlavne uslyšíte i nemecke interprety, ktere pochopitelne u nas nikdy neuslyšite.

 • JK

  Uvažuji o koupi DAB+ přijímače, avšak váhám, protože naše město neleží podle oficialnich map v dosahu pokrytí ani jednoho českého multiplexu, přesto si myslím, že by se tu mohlo dát něco zachytit (Milešovka, možná Plzeň), když ne českého, tak aspoň nějaké multiplexy ze Saska a Bavorska, kterých tady na FM chytnu hned několik. Co myslíte, má to cenu kupovat, nebo mám počkat, až se pokrytí zlepší? Má s tímto problémem někdo zkušenosti? Děkuji za rady

  • JK

   Ještě doplním, že se jedná o Klášterec nad Ohří, okres Chomutov

   • Jarda

    asi bych to koupil, až to bude všude tak to bude předražený, čim vic se to bude rozšiřovat a bude se o tom mluvit, tim dražší to bude, taky sem koupil vše v čas, když si to najdu na netu ted tak z tech cen by se mi udelalo zle, ono je to snad o polovinu dražší… když budeš mit neco z L bande tak chytneš i RTI mux na LJ, jinak bys mel chytat 12C z plzně, dab ma dosach jako krava, ja třeba prahu chytnu místy i v liberci za ještedem a tak podobně. Milešovka ma taky dosach jako prase, pak bavorsko, takže by to jit mohlo. Horší že spíš česke muxy jsou v L bandu který ma malé pokrytí.

    • JK

     Tak zrovna vysílač Klínovec, ze kterého se vysílá v L-Bandu, bych tu měl chytit podle map bez problémů, koneckonců vzdušnou čarou to mám k vysílači asi 12 km, ale co sem tak koukal po přijímačích, tak jich je na trhu naprosté minimum, skoro všechny mají jenom III. pásmo

    • Vojta(1)

     Ceny přijímačů DAB/DAB+ v budoucnu už asi nikam neporostou. Jak jich bude na evropském trhu přibývat, jejich reálné ceny (a bohužel i kvalita) mohou naopak významně klesnout. LED žárovky se svítivostí kolem 1000 lm byly v roce 2011 také velmi drahé a dnes se běžně prodávají za 65 Kč za kus. Stejně tak si dokážu představit, že za několik let bude stát DAB/DAB+ rádio někde v Kauflandu nebo Macru 399 Kč a jeho kvalita bude pochopitelně prachbídná.

     • Jarda

      co vim tak jsem sehnal za 1000 neco dvb-t2 tuner pro pc a když se to vic rozbihalo a tak tak stal ješte jednou tolik 😀 tak to bylo s hodne vecma, nejdřiv se nechaj sehnat jelikož neni zajem, pak když neco začne tak je to dlouho drahy jako kráva a až se naplní trh tak to zase zlevní. Ale taky chci koupit nejaky ješte jeden „přenosný“ dab+ bohužel krom „pure“ nema L tuner nic 🙁 a hlavne že v liberci jede vše v L bandu… tak snad v roce 2019 teleko zkoordinuje nějaky nahradní kmitočet ve iii bandu a přepne to. Rad bych nejakae na akumulator, popřipadě na klasicke baterky (mam nabíjecí tak pohoda).

 • Karlos Kroužilos

  Přijímač na L-Band nekupuj, vysílače budou přelaďovat do III. pásma. Kup zatím nějaký menší přijímač s prutovou anténou do 1500Kč. Já osobně mám Dual Dab4 a přidělal jsem si tam konektor na externí anténu. Chytnu na Třebívlicku Nj multiplex s MDR programy, Strahov, Žižkov a Milešovku s celkem 65 programy. Pokud chceš Stereo přijímač, tak si počkej na nabídku v Lidlu. Ten jejich přijímač SilverCrest vůbec není špatný. Jinak v oblasti, kde bydlíš, Milešovku určitě chytíš a 1Nj multiplex určitě také….. Možná i ten Žižkov…

  • Thomas

   K cemu mensi prijimac, ktery vydava tam mizernou produkci hudby?

  • JK

   O menším přijímači uvažuji taky, zejména kvůli tomu, abych ho mohl snadno přenášet. Přemýšlím o GoGEN DAB 502, je malé a celkem levné, myslím, že to by mi mohlo stačit, nepotřebuju zase nějak extrémně kvalitní zvuk

  • Jarda

   taky mam doma přijimač pro dab sice trochu větší a má jen iii band 😀 takže nejaka antena a chytat dalkově neco tak nemužu 😀 ale tak diky rozhodnutí čtú chtějí od roku 2019 zařídit přechod z L bandu na iii band 😉 a samozřejmě mam v autě.

 • JK

  Tak jsem si všiml, že poslední dobou začínají regionálky Českého rozhlasu (alespoň tedy ČRo Sever) hrát i zahraniční hudbu středního proudu 90. let a milénia. Sice je to jenom pár songů a neobjevují se moc často, ale jsou tam. Dříve tam zahraniční hudba končila v 80. letech a dnes už tam je sem tam i tohle. Že by se regionálky začali pomalu omlazovat?

  • Ovi

   Je to přirozený vývoj, nikoliv omlazení, 90. léta už dnes patří do kategorie klasických hitů, oldies, proto budou na rádiích pro střední a starší generaci postupně dominovat, v kombinaci s ustupujícími 80. lety. Více devadesátek je znát i na Blaníku nebo Impulsu. Znamená to pozvolný, ale jasně patrný odklon od tzv. normalizační pop music a obecně české a slovenské hudby.

   • Jarda

    nějake omlazení na čro regionalkach bych uvítal 😉 ale třeba na čro liberec je to znat taky, napřiklad zmizela dechovka, což je krok kupředu, tež začinají hrat i jine či zahraniční písničky. 🙂

    • JK

     Třeba jako kombinace současného hudebního formátu s formátem ČRo Dvojka, tam hrajou v běžném proudovém vysílání (nebavím se o speciálních pořadech) jak starší hity, tak tam je celkem i dost skladeb středního proudu současné hudby

     • Jarda

      je to poznat, trochu se to zlepšuje 😉 🙂 tak to snad brzo nebude tak že sazi pouze na to že maji nejlepši pokrytí (celoplošný čro), ale take že se to taknějak dá poslouchat 😉

 • Jarda

  český rozhlas spustil specialni stanici pro olympijske hry, ubral datový tok čro dvojka a skrouhnul retro. Co si myslíte o takovem specialním programu? A myslíte že sportovní radio by se uchytilo i trvale?

  • Vojta(1)

   Tak jsem si to teď zapnul. Vysílají tam různé upoutávky a ukázky dramatických komentářů z historie českých úspěchů na předchozích ZOH. Převážně je tam samé Nagano, pak něco málo ze Soči, snad také Turín? No a tak podobně.
   Podle mě taková stanice udělá radost zejména řidičům, ostatní lidé (včetně mě) dají přednost televiznímu přenosu.

 • Ovi

  Z databáze ČTÚ zmizel vysílač Dálnice na D2 Blučina 94,2.

Vložte komentář