Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

Články

Fotografie vysílačů DAB+ v Praze

DAB multiplex Českého rozhlasu (III. pásmo) vysílá ze stanoviště Žižkov.

DAB multiplex společností TELEKO (III. pásmo, sporadicky pásmo L) a RTI cz (pásmo L) vysílá ze stanoviště stadion E. Rošického II na Strahově.

DAB multiplex společnosti České Radiokomunikace vysílá ze stanoviště Strahov – věž (III. pásmo) a Žižkov (pásmo L).

 

 

7 komentářů Fotografie vysílačů DAB+ v Praze

 • JM

  Nekvalitu zvuku pri 64 kbps a stereu rozezna i na prenosne malinke radio dokonce moje babicka. Pustit si to v aute nebo na reproduktory (i mene kvalitni) uz opravdu nelze. Stejne jako si lide nepousteji MP3 o bitrate mensim nez 128 kbps (kdy jste nekoho videl, ze by hudbu takto poslouchal), naopak dnes, kdy uz nejsou omezeni dana velikosti disku/pameti, lide bud poslouchaji MP3 o bitrate >192 kbps, nebo rovnou FLAC – a nejsou to jen nejaci fajnsmekri.

  Uplne to same bylo pri prervanem FM s 8 dBr a nulovou dynamikou v podani City, Blaniku a dalsich, uplne to same je i pri monofonnim Impulsu…

  Vetsina lidi ten rozdil pozna a slysi. A nemusi k tomu mit HiFi reprosoustavy, staci treba i to, ze jim to v aute hraje nejak divne – vim o nekolika lidech z pribuzenstva, kteri obcas v aute ladili Impuls a ptali se me, proc to hraje najednou hur nez jina radia.

  Ono to neni o tom, ze je to vetsine lidi sumak. Ale ta vetsina se jen neozve. Bude jen mudrovat, nebo preladi, nebo prestane radio poslouchat.
  A motivovat lidi k prechodu na DAB tim, ze tam budu poustet skoro ta sama radia jako na FM, jen ve vyrazne horsi kvalite, to opravdu neni uplne dobry byznysplan.
  Motivace k prechodu na DAB ma byt minimalne stejna zvukova kvalita a rozumny programovy vyber. Ani jedno v DAB u nas zatim neni – i kdyz RTI tam ve slusne kvalite ma aspon to Radio 1 i mimo Prahu.

 • Jirkas

  Rozdil je slyset i v aute, takze zadne, ze většina lidi nedisponuje prostředkem, kde by to bylo slyset..Napr RTI ma zajem jit i do budoucna se svými 96kbps a Cro jakbysmet.Jeste se da snest 88kbps, jako napr. v Nemecku.Prave ta nekvalita zastavi rozvoj DAB.

 • Marian

  Rozčilovali jste se kvůli monofonnímu Impulsu, teď se rozčilujete znovu kvůli bitrate u Teleka. Věci jdou prostě jiným směrem, navzdory tomu, co si myslíte a co byste nejraději všem naordinovali. Pochopte, že kvalita zvuku je většině lidí šumák. Většina lidí dnes v podstatě ani nedisponuje technickým prostředkem takové kvality reprodukce a neposlouchá v tak příhodném prostředí, aby byl rozdíl poznat. Já sám z toho také nemám radost, ale respektuji to. Je to výběr a riziko provozovatele. Nad poslechem rozhlasu jsem už fakticky zlomil hůl. Co se týče DABu, tak ekonomicky je to hodně hodně na hraně. Jestli u nás někdy bude DAB opravdu zaveden, tak rozhodně to nebude 96 kbps na stanici.

 • Jirkas

  Timto nevhodnym experimentem poskozuje Teleko vnímání a přinos DAB.
  Teleko je hrobař DAB a dělá DAB ostudu. Mel by být nastaven pevně i klidně zákony minimalní datový tok.
  Tím humusem 64kbps přilákají akorát kulové a DAB v očích veřejnosti rozhodně nezíská na popularitě.Pří­kladně DAB přednáši RTI a Čro s odpovídajícím datovým tokem.

 • JM

  Nechapu, proc Teleko neustale cachruje s bitrate. Minimalni standard pro rozumny zvuk je alespon 80-88 kbps, to uz poslouchat lze, pro lidi citlivejsi na kvalitu (jako jsem ja) je nutnost alespon 96 kbps.

  Maji tam uz proste moc stanic a s timhle poctem se tezko bude kouzlit. Bud bude horsi pokryti a rozumny zvuk, nebo bude pokryti lepsi, ale nebude se to dat poslouchat.

  Treba 72 kbps pro DDur nebo Jazz je doslova vysmech, asi jako kdyby v Bavorsku pustili B4 Klassik v monu.

 • Jirkas

  Teleko od 6.8 přešlo na lepší zabezpečení a proto spousta hudebních stanic má odporných, plechových 64kbps.

  RADIOŽURNÁL 72 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  DVOJKA 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  RADIO PLUS 40 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  RADIO WAVE 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  JAZZ 72 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  D-DUR 72 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  DAB plus TOP40 72 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  SPORT 40 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  RADIO JUNIOR 56 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  Radio PROGLAS 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  SeeJay Radio 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  TIP Radio 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  RADIO 1 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  Radio BEAT 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)
  Radio SAMSON digital 64 kbits/s DAB+ (MPEG4)

  Zlaté Čro a RTI s 96kbps

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)