Nejnovější komentáře

  • MichalP: Dík akademické sféře, že se nakonec hecla.
    23:54 18.04.2024
  • Šeryf: Akademické sféře je to ukradené. Je to bohužel velmi minoritní záležitost mimo dosah běžného výzkumníka. Napsal jsem k tomu své…
    21:56 18.04.2024
  • MichalP: Mám obavu, že počet připomínek je víceméně konečný a ta má zůstane jako poslední. Mrzí mě, že na to nereagoval…
    21:37 18.04.2024
  • Jakub Melin: Že skončí dočasné kmitočty, které nejsou zkoordinované mezinárodně dlouhodobě (typu 5D z Černé hory apod.) a mají třeba kolizi se…
    20:58 18.04.2024
  • Míra: Už před několika lety, za jiného obsazení, ČTÚ řeklo, že stávající oprávnění po aukci skončí. Nu ještě nad to přitvrdili.…
    20:25 18.04.2024
  • Jakub Melin: O půlnoci vyprší lhůta pro připomínkování návrhu ČTÚ na nová pravidla DAB+ pásma, která mimo jiné znemožňují vznik nových (třeba…
    19:51 18.04.2024

Všechny komentáře

Pár poznámek k čerstvým výsledkům poslechovosti rádií

posluchKaždé tři měsíce se opakuje chvíle napětí při čekání na čerstvé výsledky výzkumu poslechovosti Radioprojekt. Analýza aktuálních dat za období Q4/15 až Q1/16 přináší jako obvykle pár zajímavých poznatků. Dění na nejvyšších příčkách nemá valný smysl komentovat, je to nuda, stejně jako je nudný program rádií v top 5.

Jaká je situace v hlavním městě Praze? Nejposlouchanějším rádiem se sídlem mimo Prahu je Signál rádio (z Mladé Boleslavi). Celorepublikově stále roste, v Praze vykazuje 40 tisíc posluchačů týdně, což už je stejně, jako má sesterské, ryze metropolitní Radio 1. Vůbec nejvyšší nárůst počtu posluchačů (o 70 %) vykázal v Praze Český rozhlas Plus. Evidentně mu prospívá přesun z AM na FM síť. Silně roste i na celostátní úrovni. V pomyslném souboji s komerčním Rádiem Zet (které zvolilo odlišnější, lehčí formát s mainstreamovou hudbou, bližší Radiožurnálu) má Plus zatím navrch, jeho týdenní výsledek je téměř 2,5krát vyšší.

Na hodnocení úspěšnosti programu Zet je možná ještě příliš brzy, ale výsledky naznačují, že to úplný trhák éteru nebude. Jeho provozovatelé Lagardere a Media Bohemia se zřejmě budou snažit zadavatele reklamy nalákat spíše specifickým posluchačským profilem, než prostým počtem poslouchajících. Zet je silný v nejvyšší socioekonomické skupině A, ladí ho manažeři, podnikatelé, především čtyřicátníci. Typický konzument je tedy výrazně mladší a pravděpodobně i bonitnější než v případě Plusu. Tomu dávají přednost nejvíce šedesátníci, což je ovšem dáno tím, že Plus donedávna vysílal pouze na středních vlnách využívaných staršími ročníky.

Nejvýraznější pokles v hlavním městě postihl stanici Český rozhlas Dvojka (minus 15 %). Výrazný pád čísel byl očekáván u stanice Regina, která odešla z klíčové FM frekvence do málo rozšířeného DABu a na internet. Překvapuje proto, že jeho týdenní poslechovost v Praze i dalších regionech ČR mírně vzrostla. Lze předpokládat, že setrvačnost ve výzkumu v některém příštím výstupu skončí a ukážou se reálná, zásadně nižší čísla Reginy DAB Praha. Část agendy Reginy pro Prahu měl převzít ČRo Region na 100,7 MHz. Vysílání Regionu Pražany zatím téměř neoslovuje, jeho pražská poslechovost je na úrovni velmi vzdáleného Hitrádia Faktor.

I přes dílčí nárůst denní poslechovosti je patrný dlouhodobý sestupný trend v případě Rádia Bonton. Kdysi slavná rozhlasová značka se svým minimalistickým programem celostátně spadla na 60 tisíc týdně, podobně úspěšné je Radio Spin s jedinou pražskou frekvencí. Posluchačské jádro Bontonu leží v Praze a středních Čechách, v ostatních pokrytých regionech „české melodie a dárky“ ani po čtyřech letech příliš nebodují.

Naopak někdejší konkurent Bontonu z devadesátých let – radio City – stále jasně dominuje mezi lokálními programy pro Prahu. Mnohým řidičkám v Praze na autorádiu svítí „CITY 937“, tuto stanici poslouchá nejčastěji konvenční třicátnice holdující „běžné“ pop music.

A jak to vypadá s alternativnějšími, menšinovými stanicemi? Dlouholetým leaderem je Radio 1, přímo v Praze je ale patrné postupné snižování náskoku Radia 1 před popovějším Expres FM. Radio 1 má podobná čísla jako Vltava (cca 40 tisíc), stejný týdenní výsledek jako Expres má nyní mladý formát Spinu. O kus níže s 19 tisíci je Dance radio s formátem založeným na EDM, stabilně kolem 10 až 12 tisíc vykazují v metropoli vážnohudební Classic Praha a funkové Color Music Radio. Na pomyslném konci „alternativního“ žebříčku je progresivní veřejnoprávní program Radio Wave (v Praze 4 tisíce týdně).

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
6 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
6. 5. 2016 13:13

Ani se tomu klesání Bontonu nedivím. Cílová skupina Bontonu má mnohem radši Blaník.

DJ Basslicker
Reply to  Tom
6. 5. 2016 18:00

Stačí se podívat na jejich webovky, kde byl poslední update v říjnu 2015 a na fb absolutně nereagujou.. Kdyby místo Bontonu dali Pigy rádio nebo Dance rádio, udělaj podle mě větší terno..
Nejlépe vrátit Bonton tam, kde byl .. jenže…

Jirkas
Reply to  DJ Basslicker
6. 5. 2016 18:20

Žádné pigi, dance radio apod hnoje, vrátit starý Bonton.Ten měl šmrnc.

Tom
Reply to  Jirkas
6. 5. 2016 18:29

Ano, chtělo by to vrátit zpět ten původní, lehce alternativní Bonton. Jinak koncem března jsem psal vedení Bontonu e-mail, proč nevrátí původní formát a doposud jsem se žádné odpovědi nedočkal.

Žorž
Reply to  Jirkas
9. 5. 2016 01:16

Jirko, o Dance Radiu sem si dřív taky myslel různý věci, ale před časem sem si ho párkrát ze zvědavosti pustil a musim se ho zastat. Dance Radio neni úplně muj šálek kávy, ale je to jedinej chovanec ze stáje Lagardére, o kterým si nemyslim, že je hnuj. Kdyby na Kissech vyladili muziku tak jako na DR, nemam s nima problém – DR drží aspoň nějakou úroveň a neni to kočkopes jako Kissy.

Tom
Reply to  Žorž
9. 5. 2016 13:27

Mně osobně se Dance Radio nejvíc líbilo v letech 2010 2012, ale teď to taky není špatný.

HOME
6
0
Přidejte komentář, prosím.x