Komentáře a diskuze

Články

Přehled SV-AM vysílačů v Praze a okolí

Frekvence (kHz)StaniceStanovištěVyzářený výkon (W)Pol.Poznámka
639Český rozhlas DvojkaLiblice1513561Vpo-pá 04:00-24:00, so-ne 05:00-24:00
981Český ImpulsLíbeznice - Bořanovice10000V
1062Country RadioZbraslav19952V19:00-06:00 výkon 1000 W
1233Radio DechovkaZbraslav10000V

Vysvětlivky: SV – střední vlny, AM – amplitudová modulace, kHz – kilohertz, W – watt, V – vertikální (|).

Chyby nejsou vyloučeny.

 

24 komentářů Přehled SV-AM vysílačů v Praze a okolí

 • Václav

  Zdravím, udaný výkon u Liblic (639 kHz) je asi zbožným přáním, kdysi měl vysílač výkon 1500 kW (2 x 500 kW konce a 500 kW jako posila nebo náhrada při výpadku jednoho stupně), dnes je asi poloviční – kontrolováno měřicím přijímačem Körting v dobách „za bolševika“ a dnes – síla pole je desetinová !
  Totéž platí i o vysílači na dlouhé vlně 270 kHz, kde je výkon rovněž zhruba poloviční – kvůli úspoře energie, přestože jsou všechny veřejnoprávní vysílače opatřeny zařízením, měnícím výkon nosné vlny v závislosti na síle modulace – v literatuře se uvádí úspora kolem 30 % ! Obě informace od pracovníků vysílačů – nemá se o tom moc mluvit !!!
  Bydlím na Proseku a mám potíže (které dříve nebyly) s příjmem Country radia 1062 kHz, dříve bylo dobře slyšitelné, teď je na hranici příjmu – v šumu – a to ne v noci (neděle, 11 hod. dopoledne).
  Tamtéž je nejhlasitější Dechovka, dříve byl obdobně silně slyšet Český Impuls 2, ale i ten v poslední době ubral na výkonu.
  Pokud někdo má podobné zkušenosti – nejlépe místo příjmu kolem Proseka, Ďáblic, … uvítal bych je.
  Nejde o to, že bych byl odkázán jen na příjem na AM, ale baví mne sledovat provoz na středních a krátkých vlnách a např. Kossúth Rádio Budapest (540 kHz) má inzerovaný výkon 2000kW a je zde slyšet zhruba stejně silně jako Český Impuls 2.
  Děkuji.

  • Petr

   Zdravím z Ústeckoorlicka, mám stejnou zkušenost, Liblice mají daleko menší výkon, stejně tak na 270kHz je výkon 50kW a příjem nestojí za nic. Country na 1062kHz zde už nejde vůbec. Dříve bez problému.
   No je to konec výkonných AM vysílačů a tím pádem i dálkového příjmu, škoda. Na druhou stranu dnes se přes AM téměř neposlouchá je to spíše jen koníček nadšenců (i můj) lovit vzdálené stanice v éteru.

 • JM

  U SV a DV jde také o zásadní nárůst průmyslového rušení, které produkuje dnes snad cokoliv od moderních praček, lednic, kotlů přes počítače, WiFi routery, nabíječky pro notebooky/mobily atd.
  Pamatuji si, jak jsem ještě v roce 2000/2001 poslouchal v paneláku na Jižním Městě po večerech bez problémů na obyčejném malém přenosném rádiu Sony lucemburský Marnach na 1440 kHz (tehdy RTL 1440). Hrálo to naprosto čistě (byť s úniky) a poslouchal jsem to vždy před spaním na sluchátka, hráli tam už tehdy to, co v českém éteru nebylo a dodnes moc není (rozumné oldies 60s-80s)…

  Když si dnes v tom samém bytě pustím večer SV, přes průmyslové rušení naladím tak leda Liblice, Zbraslav a v náznacích na DV Topolnou, Poláky případně na SV Kossuth. Nic dalšího nehraje.

 • Johny

  Zapomeňte na Topolnou jako celostátní 1500 kW DV vysílač, případně s přesahem do Evropy, čo bolo, to bolo. Z ekonomických důvodů se z něj stal pouhý 50 kW dokrývač Zlínské oblasti, jelikož si tamější posluchači stěžovali na mizerné pokrytí Radiožurnálu na FM.

 • Anonym

  270 kHz zkurvili jste to tak,že to dál nejde.

  • H.

   To je účel. Všechny odradit a pak říci, že to můžou vypnout, protože to nikdo neposlouchá. Počítám, že to nastane v řádu několika let. Nanejvýš.

 • Jarda

  na „AM“ at už v mw nebo lw musite mit nejen radio ale i antenu.
  https://www.youtube.com/watch?v=oVn8cmXE2EY
  Takto třeba hraje až v Liberci na nádraží, ale tak antena má zesilovač i pro AM pásmo no a ve dne to hrálo překvapivě dobře.
  Zato takový český impuls tak stačí když projede tramvaj tak to začne blbnout.
  https://www.youtube.com/watch?v=A3lTnQd4IxI

Vložte komentář