Komentáře a diskuze

Články

Rádio Zet přechází na úsporný režim

Rádio Zet. Zdroj: www.zet.czByznysově informační Rádio Zet, ztrátový projekt rozhlasových skupin Lagardère a Media Bohemia, od začátku července přechází na úsporný režim. Jeho podstatou bude reprízování. Stanice nedávno učinila dva neúspěšné pokusy o změnu svých licenčních podmínek tak, aby mohla vysílat výrazně méně mluveného slova, jehož produkce je podstatně dražší i organizačně náročnější než proud hudby. Management rádia chtěl reagovat na dosavadní nedobrý vývoj poslechovosti a reklamních příjmů. Teprve v dubnu nastoupila na post ředitelky rádia Vladimíra Nejedlá a stanice představila modernější a větší vysílací prostory.

Zet v současné podobě vysílá od září 2015, za tu dobu se mu nepodařilo na trhu výrazněji prosadit. Např. v Praze, kde se koncentrují typičtí potenciální posluchači Zetu, tedy manažeři a specialisté s vyššími příjmy, má stanice podle Radioprojektu pouze 17 tisíc posluchačů týdně ve srovnání s 39 tisíci pro Český rozhlas Plus a 232 tisíci pražského leadera Radiožurnálu. Před dvěma lety chtěl tehdejší ředitel vysílání Miroslav Škoda docílit celostátního výsledku 100 tisíc denně. Realita je hrozivá, pouhých 14 tisíc zájemců o Rádio Zet.

Bude zajímavé sledovat, jaký program Rádio Zet nabídne po prázdninách. Web Info.cz dokonce spekuluje o brzkém ukončení provozu. Je možné, že management Lagardère při převzetí kmitočtové sítě BBC v roce 2013 uvažoval s tím, že bude moci poměrně striktní podmínky licence upravit podle toho, jak se rádiu bude reálně dařit. Že drahý „mluvený“ program snadno nahradí levným zábavným hudebním obsahem. RRTV má však jiný názor a Zet je tak nyní svým neúspěšným drahým programem sešněrován.

Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje od září?

 1. RRTV přeci jen povolí větší podíl hudby a Zet ušetří na produkci obsahu. Rádio bude více hrát, méně mluvit, ale obsahově se vlastně nic nezmění.
 2. RRTV povolí větší podíl hudby a Zet ke stávajícímu mluvenému obsahu nabídne výrazně jiný hudební formát.
 3. RRTV změny nepovolí a Rádio Zet ukončí vysílání. V takovém případě na uvolněnou kmitočtovou síť RRTV vzápětí vypíše licenční řízení, do něhož se Lagardère a Media Bohemia přihlásí s projektem, který bude mít podstatně volnější a obecnější licenční podmínky. Pravděpodobně by už nešlo o Rádio Zet, ale zcela jiný formát, spíše pro střední a starší publikum. O frekvence by projevily zájem i konkurenční skupiny Radio United, Agrofert a Radio Čas.

23 komentářů Rádio Zet přechází na úsporný režim

 • Úsporný režim, zdá se, pokračuje i v září. V 10 hodin přepnuto na zprávy BBC, pak zpět na Zet. Připomíná mi to bývalou českou redakci BBC, ale přesně opačně.

  • Ovi

   Ano, zdá se, že je to tak, asi se čeká na další rozhodnutí RRTV ve věci uvolnění licenčních podmínek. Aktuálně celotýdenní zkrácení vysílání na 7 až 18 hodin, v celou a v půl zprávy BBC WS, vlastní zprávy nejsou, jen sólo pro Romanu Navarovou a četné reprízy. Přesto jde stále, podle mého mínění, o nejlepší rádio firem Lagardere a Media Bohemia.

 • Ovi

  RRTV nakonec povolila Rádiu Zet „změkčení“ licenčních podmínek tak, že převaha mluveného slova se nově bude týkat celého dne, nikoliv vysílání v češtině. Uvidíme, jak s tím Zet naloží. V extrémním případě může vysílat mezi 7. a 18. hodinou pouze hudbu a stále to bude v souladu s licencí, protože mluvené slovo dožene přebíráním programu BBC World Service.

   • Jarda

    tak snad to nebude „usporný recyklator“ ale bude se to dat poslouchat 😀 ono taky moc lidi nezna radio zet a maji malo frekvencí, lidi spiš znají čro plus, ktere mimo jine vysila i v dab.

  • Martin

   Ať si s tím už dělají co chtějí. Od prosince 2012, kdy se objevila informace, že Českou BBC kupuje Fleischmann, tak se dalo čekat, že to takhle dopadne. Otázkou bylo jen jak dlouho to bude trvat. Ale tak snad to neskončí tak úplně u ledu jako třeba Bonton, když už to měli slušně rozjeté.

  • JM

   Asi konečně připlulo dost kapříků. Pan F si to vždy uměl zařídit.

 • Ovi

  Tak zatím to vypadá na scénář č. 1, ale může to být i jinak. Zajímavou novinkou je podcast Zet na streamovacím portálu Youradio, kde je možné mluvené vstupy Zet zkombinovat s vlastním výběrem hudby a namíchat si tak vlastní „rádio“. Zet by se mimochodem mohl přejmenovat na Radio Navaro.

 • Ovi

  Dosavadní zpravodajský portál Rádia Zet Zet.cz se přejmenoval na Youradio News. Samotné rádio má nově samostatný stručný web radiozet.cz.

Vložte komentář