Komentáře a diskuze

Články

Komentujeme

526 komentářů Komentujeme

 • Ovi

  Oviradio.cz nezahálí ani o svátcích. Aktualizováno bylo několik stálých sekcí, například zcela přepracovaný je přehled rozhlasových skupin a mediazastupitelství v Praze.

 • Philmen

  Vypadá to, že dnes Fajn rádio přešlo na low cost vysílání – od rána žádný moderátor a žádná reklama, zároveň to vypadá, že automat posílá do éteru i písničky, které rádio už pár týdnů nehrálo.

 • Karlos Kroužilos

  a na jaké frekvenci fajnu jste to poslouchal? Na vysílačích mají usb zalohy, předem nahrané skladby promixované jinglama. Většinou takový vysílač jede mono a bez RDS
  ….

 • Lowlander

  Také bylo velmi dobře vidět rozdíl ve kvalitě zvuku, sice to bylo mono, ale vyvážené a docela čistě znějící.
  Při běžném vysílání to mají nastavené tak, že v tichých pasážích zvuk jakoby vystřelí na maximum, aby se následně naopak ztišil skoro na minimum, zároveň jsou potlačené středy a je to přebasované.
  to potom při poslechu takového radia (je jich bohužel více, a to i na internetu) aby člověk seděl u volume a zesiloval-zeslaboval. 🙂
  mimochodem myslíte, že by se tu našel někdo, komu by se podařilo vysvětlit, jaký je smysl tohoto typu nastavení zvuku?

  • Lowlander

   (reakce na téma k nouzovému vysílání Fajn Radia)

   • Lowlander

    ok, je fakt, že už tady tohle téma v podstatě bylo, sorry. 🙂
    ale i to je důkaz, že to není jenom přechodný stav po zavedení 0db hranice, ale že takto „rozháraný“ zvuk radia zkrátka mít chtějí. naopak, že jde mít nastaven zvuk kvalitně i za těchto podmínek, je vidět např. na Radiu 1, ExpresFM apod.

    • Jirkas

     Radio 1, ExpresFM, naprosty souhlas.

     • JM

      Vynikající zvuk má už nějakou dobu také Color Music Radio na 90,7 FM v Praze. Kompresor je tam nastavený velmi mírně a zejména u některých pořadů je zvuk parádní.

      • Vojta(1)

       U Coloru bych uvítal větší šířku sterea, kdyby mohla být podobně velká jako ji má např. F1.

       • Jakub Melin

        F1 a další stanice stereo uměle rozšiřují expandéry, zároveň mají velmi silnou kompresi zvuku. To docela zásadně mění zvuk nahrávek na nepřirozený.

        Touhle cestou na Coloru jít nechceme. Snažíme se o minimální processing a maximální možnou věrnost zvuku originálu. Postupně narovnáváme i kvalitu skladeb v rotacích, kde se ještě občas vyskytnou věci ve špatné kvalitě.

       • Jirkas

        Vojto, ty jsi hluchý?Ta zvukově upravovaná prasárna F1 se nedá poslouchat..Jedno z nejhůře znějících a nejhůře naladěných stanic.
        Color má výborný a věrný zvuk.Takových stanic je málo.Jeste Expres, Radio 1.

        • JM

         Dobrý zvuk mají také Beat, Country a celkem i Kiss, i když tam to šlo k horšímu, alespoň tedy v Praze, kde měl Kiss98 dříve lepší kvalitu než má nyní po sjednocení.

         Naopak příšerně hrají stanice Lagardere i Media Bohemia, tam jsou kompresory nastaveny tak tvrdě, že se to nedá poslouchat (nehledě na obsah vysílání). O mono Impulsu, který má ještě navíc také strašnou kompresi, radši pomlčím…

         • Jarda

          tak beat ma dobrý zvuk jen v praze, jinde to jede ze satelitu a ta zvukova kvalita je příšerná, lepši zvuk ma radio hey, kiss je takový „standard“ u media bohemia souhlasím, jen u evropy 2 na severu je velmi dobrý zvuk, zatím, u nas pak je nejhorší zvukove contact, regionalni stanice ktera ač vysila stereo, tak mate pocit že vysila mono, tvrdý kompreor a vejšky uplně uříznuté, žadna dynamika. Jinak v praze většina stanic má kvalitni zvuk jelikož to maji rovnou ze studia.

          • Homer

           Že má Heyradio dobrou kvalitu. Vždyť to zní, jako kdyby to pouštěli z vietnamskýho kazeťáku.

 • Ondra Mištera

  Někomu zřejmě chybělo rádio Kiss Hády. Tak pravděpodobně nějaký fanoušek rádia Kiss Hády založil na internetu a obnovil rádio Hády. Škoda, že nikdo neobnoví rádio R, které hrálo nejlepší folk a country. Tohle rádio R pana Krpenského mi bude chybět celý život. http://radiohady.g6.cz/

 • Ovi

  Babišův RockZone 105,9 nedávno po bezmála deseti letech změnil svůj claim z „V každém (v jinglech každým) je kus rockera!“ na „Muzika na tělo!“ Objevuje se ve vysílání, na internetu, billboardech a nově i v RDS radiotextu. RockZone je jediná stanice firmy Agrofert vysílající ve stereu.

 • Ghost

  Neví někdo, proč stále naprostá většina stanic má při online poslechu max.kvalitu pouze 128 kbps jako před 12 lety? Skoro každá stanice má vlastní aplikaci pro mobily, neustále ji posluchačům připomínají, ale to, že je ten bitrate vhodný max. na mluvené slovo a ne hudbu, jim divný nepřijde? Pravda, není to tedy jen u nás, abych našim rádiím zase nekřivdil.

  • JM

   Bohužel zvuková kvalita hudby jde obecně do ******.

   Stačí se podívat na to, jak je nahrávána současná hudba. Dynamický rozsah 10 dB, vše nařvané na maximum a prohnané limiterem/clipperem. A je úplně jedno, jestli si člověk koupí MP3 nebo FLAC, zmršené je to už ze studia.

   Oproti tomu nahrávky ze 70. a 80. let a částečně i z 90. let byly kvalitní, často se využíval plný možný dynamický rozsah, skladby měly tišší a hlasitější části, neřezala se dynamika. Paradoxní je, že vybavení studií je dnes na vyšší technologické úrovni než bylo tehdy, ale ta technologie se nevyužívá k zlepšení kvality, ale naopak k maximální možné kompresi hudby tak, aby to hrálo nahlas, nebylo to zkreslené, ale naprosto se tím hudba zabije.

   A od toho se odvíjí i ta kvalita MP3 streamů. 128 je „standard“, kdy každý tvrdí, že to už skoro není slyšet. A že je to lepší než FM kvalita. Přitom na dobře nastaveném FM vysílači je i zdrojový stream 192 kbps málo a chce to alespoň 224-256 kbps, což je kvalita, která je od WAV/FLAC rozpoznatelná už opravdu jen na HiFi sluchátkách/reproduktorech a při běžném poslechu rozdíl mezi 256 kbps MP3 a FLAC/WAV nepoznáte.

   PS: 192 kbps stream je třeba na Color Music Radiu a ten už je kvalitní dost…

   • Jarda

    ta kvalita na to jak si hodne lidi myslí „všemocnym a neomezenym“ netu, je mnohdy horší jak u dab, opet zaleži jestli tam je banda telat nebo ne. KDyž je ten net tak „neomezenej“ tak proč to nejde na klasickym pc pustit třeba 320kb/s? A tak podobně, hold se nikomu nechce, je to spiš bonus a tak. Jinak souhlasim s tim výše napsanym.

    • JM

     Tak ono záleží také na tom, jak to dané rádio bere.

     320 kbps MP3 je už opravdu zbytečný luxus pro poslech na internetu, kvalitativním standardem pro HQ stream je dnes buď 192 kbps MP3 nebo 128 kbps AAC+ nebo Ogg.
     Některé stanice nabízejí i přesto 256 kbps MP3 stream.

     A pak už je to jen o konektivitě. Pokud si třeba 300 posluchačů na internetu pustí 256 kbps stream, je to 78 Mbit toku. Pokud to bude 192 kbps stream, bude to 60 Mbit. A danou kapacitu musí mít streamovací server vyhrazenu. A rádia buď jedou přes služby typu Play.cz, ABRadio a podobně, a nebo si to streamují ze svého studia (a pak tam musí mít linku, co zvládá takto vysoký a nebo vyšší upload). Což ale dnes není zejména ve větších městech problém – ale přesto garantovaná 100 Mbit upload linka není nic levného.

 • Ondra Mištera

  Na této facebookové stránce je stream, kde pouští záznamy z regionálních Kiss rádií z dřívějších let. Je skvělé, že někdo nahrazuje to, co bohužel zaniklo. https://www.facebook.com/Kiss-Podcast-114779275313068/

Vložte komentář