Komentáře a diskuze

Články

Další změna licenčních podmínek na obzoru: Západočeské Radio Egrensis chystá přeměnu na Blaník

Radio Egrensis končí. Radio Blaník.Chebská stanice s velmi dlouhou tradicí Radio Egrensis (hlavní frekvence 92,5 MHz) vedle změny majitele z rodiny zakladatele Antonína Hofmanna na PhDr. Petra Dvořáka nyní přichází s žádostí o změnu licenčních podmínek. Jejich nové znění místy doslovně kopíruje znění podmínek Radia Blaník. Vše tedy nasvědčuje tomu, že příští rok bude pro západočeský Egrensis, spuštěný v prosinci před 26 lety, rokem posledním.

Pokud dojde k výměně programu Egrensis za Blaník, bude to vedle menší programové nabídky v karlovarském regionu znamenat také další kmitočtové duplicity, kterými je provozovatel Radia Blaník, firma Media Bohemia, již nechvalně proslulý. Blaník totiž, stejně jako Egrensis, provozuje vysílače v Chebu, Sokolově i Karlových Varech.

 

155 komentářů Další změna licenčních podmínek na obzoru: Západočeské Radio Egrensis chystá přeměnu na Blaník

 • JM

  Tohle už je ale fakt na ÚHOS.

  Velké rádiové firmy zároveň ovládají reklamní zastoupení rádií, které má na trhu dominanci. Malá regionální rádia jsou výrazně znevýhodněna na trhu a pak nejsou zisková, načež přijde Media Bohemia, rádio koupí a udělá z něj celoplošný kolovrátek. K tomu vzniknou duplicity a kmitočty jsou vybrané, takže nový projekt regionálního rádia nemůže vzniknout.

  Je to neskutečná sprosťárna.

 • Vojta

  Rádio Blaník je učiněný predátor, který demoluje regionální stanice. Již stačil pozřít východočeské Ókáčko, západočeskou Karolínu a teď se v jeho chřtánu ocitne radio Egrensis. Kdo příjde na řadu dále? Alespoň by se mohli vzdát těch nadbytečných kmitočtů, které jim teď vzniknou, ale to oni neučiní.

 • Jan

  Ja bych privital slouceni Hitradii. Stejne je to o nicem. Jinak Blanik je odporne radio. Daleko radsi mam Signal.

 • Matyas

  Jelikož se rozrostlo pokrytí Německého rádia Galaxy, není problém na Karlovarsku přeladit na sousední stanice, pokud bych chtěl slyšet uspořádaně vysílanou současnou EDM tvorbu. Pokud bych chtěl jiný žánr, není nic jednoduchého, než-li přeladit o stanici vedle. Každopádně Egrensisu bude škoda, patřilo mezí pár mohykánů rozhlasového éteru, kteří se ještě drželi, na druhou stranu je mi jasné, že tlak zainteresovaných osob, již není únosný.

  • Jarda

   a kdo v čechach by poslouchal cizinu? oni taky neposlouchají naše ikdy to bylo to jedine co by šlo. Bohužel v čechach se pořadne neda nic poslouchat. Neměl nic prodavat, měli to zubynechty držet a hotovo, nejaka konkurence tu zustat musí.

 • H.

  Ještě před pár lety bych byl naštvaný, ale dneska už mi to je tak nějak fuk. Tu dobu, kdy jsme mohli veřejnost přesvědčit o smysluplnosti rádia, už jsme propásli. Dnes už rádio jako médium jen dobíhá. I kdyby ty frekvence byly vráceny a vypsalo se klasické licenční řízení, nevěřím tomu, že by o to někdo měl zájem, resp. po pár letech nějakého naivního projektu by to skončilo stejným způsobem.

  • Anonym

   Rádio pořád žije. Ale po letech slučování budou přežívat jen ty velké skupiny, které si rozeberou zisk z reklam. Je to škoda, ale funguje to tak i v ostaních odvětvích. Holt budeme muset podporovat ty naivní projekty a doufat, že se třeba některý uchytí.

   • H.

    Ta doba už je pryč. Dneska máte de facto dvě možnosti, jak dělat rádio – buď stejným stylem jako Media Bohemia, tzn. celoplošku s humus low-cost programem a důrazem na oblbování posluchačů a inzerentů, nebo si to udělat podle svých představ a poctivě, ale bude to černá díra, do které budete neustále sypat svoje peníze a svůj čas a divit se, že to skoro nikdo neposlouchá. Pana Hofmanna už tohle zřejmě přestalo bavit, a to byl člověk, který byl do rádia hodně zapálený. Nemá smysl zavírat oči před realitou, která sem přišla zhruba mezi lety 2005-2010. Rádio stále ještě oslovuje mainstreamovou masu střední a starší generace, ale ti ostatní aktivně využívají – z pohledu rádia bohužel – i spoustu jiných madiálních kanálů.

  • Petr

   Také si nemyslím, že dožívá radio jako médium, ale spíš klasický FM způsob jeho příjmu. Já sám FM přijímač nemám už X let a domnívám se, že v dnešní době, kdy můžu za několikasetkorunový poplatek za mobilní data poslouchat jakékoli radio kdekoli na světě neomezován výkonem jeho vysílačů, je FM pasé fenoménem pro zarputilé staroškoláky. Beru vaši námitku týkající se kvality zvuku (128 kb/s u naprosté většiny stanic je bída), jste-li ale fanouškem dotyčného radia, tuto kvalitu ještě skousnete. Kromě kvality zvuku je důležitá i kvalita programu a formátu a je-li ta pro mne dostatečně atraktivní, na kilobity zas až tolik nehledím. Navíc si nevybavuji nikoho ze svého okolí (myslím tím příslušníky své generace), kdo by měl doma FM přijímač – maximálně v autě, kam bývá automaticky instalován. Teď už záleží pouze na tom, jak moc jsou lidé ovcoidní a líní na to, aby si místo svého oblíbeného už neexistujícího radia vyhledali jiná jako já, tedy přestali se zajímat o FM a dali prostor jiným stanicím. To je ovšem minimálně u nás hudba daleké budoucnosti.

   • Jarda

    až bude internet zadarmo tak klidně, ale pořad se za to musí platit a to ja nechci 😉
    když je to jinde zdarma. Poslouchat cizinu taky nemusím, sem hrdej na to že jsem čech.

 • Jaroslav Eret z Habartova

  Rádio Egrensis pořá ma stejneho malitele mislim si že nebude zadne radio Blatník

  • Karlos Kroužilos

   Jardo, bohužel o tom nic moc nevíš, na webu rrtv.cz visí žádost o změnu licence,včetně souhlasu o části prodeje podílu na p. Dvořáka. Do půl roku pak tam bude další žádost o faktickou přeměnu na Blaník, včetně názvu (nyní je tam změna stylu hudby, zpravodajství) Do 2 let bude žádost poslední a to ovládnutí zbývajících podílů…. Přesně takto se dělo i s Tvým oblíbeným Dragonem a FM Plusem, které vysílají kolovrátek stejné hudby, dokonce ve stejný čas.. jako ostatní Hitrádia. Takto posluchači přišli o Rádio Most, Agaru, North Music, Tep, Life, Vysocinu, Faktor, Faktor2, Eldorádio, Karolínu, Gama Rádio, Dobrý den, Apollo, Orion a další. V příštím roce příjdeme o Černou horu, přemění se Hitradio Magic na Rock rádio, Oldies rádio na Rock R. a nejspíš už vyřeší Ostravský Helax, nejspíš tam bude Fajn… Až to udělají, sjednotí Hitrádia do jednoho Hitradia s jedním studiem, ty pak příjdeš o Hitrádio FM plus a moderátoři o místo, ale hlavně, že je budeš moct v každém městé naladit 2x-3x….. Media Bohemia je hrobařem českého éteru….

 • Jan

  Na netu vysilaji mutace Prazske. Ja Jihoceske mutace naladim pouze na FM. Tak musim mit Fm prijimac. Az budou třeba na Kiss , Blaniku atd všechny mutace pak je to jina věc.

 • David Pražák

  No to je humus. Původně jsem si myslel, že největším ničitelem českého éteru je Lagardere Active, ale to jsem se zmýlil. Největší škodič je společnost Media Bohemia. Když si vzpomenu, že mi zničili Karyon a Zlatou Prahu, tak se mi chce zvracet. Kdo bude další na řadě? Bude to Rubi, Haná, Krokodýl, Jihlava, Zlín, Relax, nebo Contact Liberec? O tom raději nechci pomýšlet.

  • Jan

   Media Bohemia jsou strasny sraci. Ted niceji i Oldies a plitvaji z frekvencemi. Mimochodem ty jejich radia nic moc.

  • Ovi

   Když si otevřete tu žádost Egrensisu o změnu licence, v hlavičce dokumentu je napsáno „V Kladně, dne 18“. To by mohlo naznačovat, kdo bude další na řadě. Hitrádio Relax?

 • Anonym

  Předpokládám, že tu žádost o změnu licence připravila právní kancelář z Kladna. Proto v Kladně. I když kdo ví? Třeba opravdu hrozí Hitrádio Relax. Nejspíš by to tomuto koncernu dávalo smysl. Rock radio, asi ne.

  • Anonym

   Tak dávat do souvislosti konec Relaxu jenom kvůli podání žádosti v Kladně je fakt slušná paranoia. Nicméně je pravda, že zrovna tímhle směrem Hitradio chybí.

   • Ovi

    Milý anonyme, jisté je, že konsolidace na trhu ještě zdaleka neskončila a sama firma Media Bohemia v nedávno zveřejněné výroční zprávě za rok 2016 přiznává zájem o nákupy dalších rádií. Radio Relax je sice od roku 1995 až do dneška nezávislé, ale to neznamená, že to tak musí být věčně. Pokud Ivan Záboj dostane lukrativní nabídku, nikdo se mu nebude moc divit, když podepíše. Pokrytí i formát jeho kladenské stanice velmi dobře zapadá do sítě Hitrádio a nedělejme si iluze, že by to současné posluchače nějak hromadně odradilo.

    Z mých příspěvků zde na webu je, myslím, zřejmé, že jsem zastáncem programové i vlastnické plurality českých rádií. Budu tedy rád, pokud Relax zůstane samostatný, přestože ho zvlášť nevyhledávám. Oviradio.cz je názorový, nikoliv zpravodajský web, proto si vyhrazuje prostor i pro lehké fantazírování (výraz paranoia značí něco trochu jiného). Většina ze zdejších tzv. spekulací se ovšem nakonec potvrdila.

    • frequency-user

     Ovi, trochu si dovolím odbočit, ale i tak to s tímto tématem snad trochu souvisí.
     Píšete, že máte rád programovou pluralitu u radií. je podle vás (nebo i sem píšících přispěvatelů) lepší, když radio hraje třeba 2 000 unikátních songů za měsíc s minimální rotací (tzn. songy se povětšinou neopakují, několikrát do hodiny se hrajou songy, který nehrály třeba 3 měsíce),
     nebo když hraje jenom cca 600 songů a songy se opakují a interval rotace je maximálně třeba 3-5 dní, (v některých případech 3-5 hodin)?
     za mně určitě varianta s vícero songy a menší rotací, nicméně i ta poslední radia, která tu z hlediska opakování a počtu songů byla celkem přiměřeně nastavená, tu postupně mizí, nebo už zmizela (viz. konec předchozího formátu Dance radia v září 2017)

    • Ovi

     Preferuji širší hudební databázi s menším opakováním songů. Rádia jsou ale většinou stavěná na krátký poslech 2 až 3 hodiny denně, jen u rádií se starším publikem je průměrný čas poslechu delší. Proto ty vyšší rotace. V případě Dance radia skutečně spadl počet aktivních skladeb z 2.000 na nějakých 750 kusů, což už je zatraceně málo. Pro srovnání, Evropa 2 točí dokola zhruba 600 písní. Věřím, že Dance databázi doplní, zvlášť když hraje i classics z 90. let a přelomu milénia.

    • frequency-user

     jo, tak určitě na Dance radiu musejí mít ještě minimálně databázi 90s z předešlý doby, tak by bylo fajn, kdyby to třeba aspoň po 5 dnech i u ostatních songů obnovovali, když to teď jede skoro ob 1 den. (zatím devadesátek hrajou dohromady cca 20, což je celkem rozdíl oproti několika stovkám dříve). ale ono i když to radio třeba člověk poslouchá i ty 3 hodiny, tak pozná, že hrajou pořád stejné tracky. 🙂 zkrátka mi přijde, že ta „položka“ v playlistu, která dřív znamenala rotaci po několika měsících, je teď třeba 2 dny…a to je podle mě škoda. ale to je případ vícero radií.
     ale třeba se to u Dancu ještě zdokonalí, uvidíme.

   • Vojta(1)

    Na Kladně Hitradio nechybí. Kladno spadá do lokality, která je celkem solidně vykryta Hitradiem City.

    • Jarda

     ještě hitradio fm a fm plus, pak když se kouknete do mapky pokryti relaxu tak by bylo hodne duplikatů.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)