Nejnovější komentáře

  • Oviradio.cz: Na Vinohradskou se přesouvá samozřejmě celá skupina Active Radio, tedy F1, E2, Bonton, Dance a Pigy. Majitelka budovy na Wenzigově…
    14:24 19.04.2024
  • Honza K.: Ve středu se moderátoři Dance rádia také bavili o stěhování studia.
    13:49 19.04.2024
  • Soundwaver: a zmíněný presun se tyka pouze E2 a F1, nebo se bude stehovat také Dance radio?
    13:20 19.04.2024
  • MichalP: Dík akademické sféře, že se nakonec hecla.
    23:54 18.04.2024
  • Šeryf: Akademické sféře je to ukradené. Je to bohužel velmi minoritní záležitost mimo dosah běžného výzkumníka. Napsal jsem k tomu své…
    21:56 18.04.2024
  • MichalP: Mám obavu, že počet připomínek je víceméně konečný a ta má zůstane jako poslední. Mrzí mě, že na to nereagoval…
    21:37 18.04.2024

Všechny komentáře

Co lze také vyčíst z aktuálních výsledků poslechovosti Radioprojekt?

Nejvyhledávanějším rádiem v Praze je Český rozhlas Radiožurnál. Možná to bude i tím, že jako jediná stanice má dokrývače o shodné frekvenci 94,6 i v pražských silničních tunelech. Pokud budeme uvažovat pouze stanice s jedním pražským VKV vysílačem, je v první trojce radio City, Radio 1 a RockZone 105,9. Nejúspěšnějšími programy zasahujícími hlavní město z jiných regionů jsou Relax, Černá Hora a Kiss Jižní Čechy. Jsou v metropoli poslouchanější než Český rozhlas Region ze silného vysílače Praha – Cukrák 100,7. Region z něj vysílá už více než rok, ale poslechovost tu má stejnou, jako v době, kdy z Cukráku vůbec nebyl šířen. Žádné zářivé výsledky nevykazuje ani příbuzná Regina zaměřená přímo na metropoli. Její poslechovost v Praze je na úrovni posluchačsky mnohem náročnějšího programu Plus, se kterým sdílí kmitočet 92,6 MHz.

Místním lídrem ve Středočeském kraji není Blaník (ten je z Prahy), ale Signál rádio z automobilového města Mladé Boleslavi. Silnou pozici mají také kladenský Relax a sestra Signálu pro mladší publikum Kiss Delta. V ostatních krajích České republiky jsou obvykle nejposlouchanějšími celoplošné stanice. Výjimkou jsou kraje Plzeňský, Karlovarský, Jihočeský a Vysočina, kde kralují regionální mutace Hitrádia.

Některé územní expanze rádií se jeví jako zbytečné. Příkladem je Zlínský kraj. Vysílají tu “přespolní” stanice Rubi a Jih, ale jejich čísla jsou i po několika letech mizivá. Už je předběhly relativně nové pražské značky Blaník a Country. V Karlovarském kraji vysílají Rock Radio Šumava a Kiss Proton, ale na rozdíl od Plzeňska tam o ně není žádný zájem.

Pro zpravodajsko-publicistická rádia s vysokým podílem mluveného slova Zet a Plus je klíčovým regionem Praha a okolí. Generuje až polovinu jejich celostátní poslechovosti.

Zajímavá čísla jsou také v segmentu tzv. rockových rádií. V Moravskoslezském kraji jasně dominuje místní Radio Čas Rock. Po necelých čtyřech letech existence má výsledky srovnatelné s tradičním Českým rozhlasem Ostrava, v souboji s pražským Radiem Beat má zatím výrazně navrch. Například přímo v Ostravě je poslechovost Čas Rocku na pětinásobku Beatu. Podobný poměr je také ve Zlíně, kde je úspěšnějším lokálním soupeřem Beatu Rock Max. Vyrovnanější jsou jejich pozice na Olomoucku. Vysílá tu místní Radio Haná SkyRock, jehož výsledky poslechovosti bohužel nejsou zveřejňované. Pravděpodobně budou velmi nízké vzhledem k alternativněji pojatému programu, zanedbatelné poslechovosti internetového streamu a malému počtu fanoušků na Facebooku.

Ve svém domovském městě Mostu je úspěšné Gama Rádio. Je tam na třetí příčce za Blaníkem a Frekvencí 1. Celorepublikové výsledky už tak dobré nejsou. Třeba v Liberci vykazuje pouze tisíc posluchačů týdně.

V Radioprojektu stále nenajdeme „spící“ Radio Dálnice z jinak úspěšného rozhlasového domu Radio Čas, dále Radio France Internationale, Radio R, Rádio Luže ani digitální SeeJay a Tip.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
HOME
0
Přidejte komentář, prosím.x